Droższe kredyty hipoteczne w złotych

Raty kredytów w złotych wzrosną prawie o 10 %. Taki jest efekt podwyżki stóp procentowych w kończącym się kwartale.

Drożeją kredyty hipoteczne w złotych

Drożeją kredyty hipoteczne w złotych

W lipcu spodziewana jest podwyżka stop procentowych. Wpływ na wyższe raty ma rosnący od listopada 2010 roku WIBOR (decydujący o oprocentowaniu zdecydowanej większości kredytów hipotecznych). Na początku 2011 roku WIBOR przekroczył 4 %, obecnie jest na poziomie 4,66 %.

Kredyty podrożeją dopiero w lipcu, ponieważ banki uaktualniają stawki bazowe raz na kwartał (klienci odczują podwyżki z kwietnia, maja oraz czerwca). Jeśli WIBIOR nie zmieni się do końca miesiąca raty wzrosną o ok. 5 %, czyli ok. 30 zł na każde 100 tys. zł. Przy kredycie na 30 lat. Przy kredycie na kwotę 500 tys. zł. miesięczna rata kredytu wzrośnie nawet o 150 zł.

Rośnie oprocentowanie, spadają marże

Osoby, które teraz zdecydują się na zaciągnięcie kredytu mogą liczyć na niższe marże. Jak podaje Open Finance przeciętna marża kredytu z 20 – procentowym wkładem własnym spadła w ciągu roku z 1,9 p.p. do 1,3 p.p. Jeśli zsumuje się marżę z kwartalnym WIBIOR-em, oprocentowanie nowych kredytów wzrosło z 5,75 do 5,96 %. Kredytu wzrastają wówczas o ok.2,5 %, co daje ok. 14 zł na każde 100 tys. zł. kredytu na 30 lat.

Jak obniżyć wysokość kredytu hipotecznego?

Osoby, które mają kredyt hipoteczny w złotych z wysoką marżą mogą zmniejszyć obecne raty. Trzeba podjąć renegocjacje z bankiem, gdyż marża kredytów hipotecznych w 2009 roku miała 2,5 p.p., a nawet wyższą. Obecne warunku są dużo korzystniejsze, dlatego jeśli się uda, warto zmienić parametry. Innym wyjściem jest refinansowanie, czyli przeniesienie kredytu do innej instytucji.

Czytaj więcej: