Leasing konsumencki popularniejszy w 2011 roku?

leasing konsumencki

leasing konsumencki 2011 rok

Od 2011 roku mają wejść przepisy o leasingu konsumenckim, które mogą spowodować, że tradycyjne kredyty będą nieopłacalne.


Leasing konsumencki nie ma mieć skutków podatkowych dla osoby z niego korzystającej. Ponadto projekt ustawy zapowiada ograniczenie barier administracyjnych poprzez wprowadzenie instytucji leasingu konsumenckiego (zmiany w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych).

Leasing konsumencki przeznaczony jest dla osób fizycznych nieposiadających własnych firm. Zmiany jednak nie spowodują skutków finansowych, a przyczynią się na pewno do powstania nowych produktów leasingowych dla osób fizycznych.

Do tej pory firmy leasingowe posiadające w swojej ofercie leasing konsumencki nie promują go wystarczająco mocno, wkrótce ma się to zmienić!

Leasing konsumencki jest korzystny?

Nadal jednak nie wiadomo czy leasing konsumencki będzie popularny, przede wszystkim zdecydują o tym warunki finansowe nabycia przedmiot, a głównie wysokość rat leasingowych, która może być konkurencyjna dla kredytów i pożyczek.

Punktem przeważającym może być jednak kwestia własności przedmiotu leasingu, najczęściej w leasingu konsumenckim jest to samochód. W przypadku leasingu samochód przechodzi na leasingującego dopiero po zakończeniu umowy leasingu, wcześniej jest on własnością firmy leasingowej. Nie jest to zbyt korzystne dla korzystających z leasingu, ponieważ nie mogą oni skorzystać w tym momencie ze zniżek na ubezpieczenie za bezszkodową jazdę.

Za leasingiem konsumenckim przemawia jednak wiele korzyści. Leasingobiorca może wynegocjować bezpośrednio u producenta znacznie lepsze rabaty bądź korzystniejsze koszty ubezpieczenia. Dodatkowo, dzięki uproszczonym procedurom i minimalnym formalnością, zawarcie umowy leasingu powinno trwać znacznie krócej niż przy kredycie. Firma leasingowa również ubezpiecza i rejestruje pojazd.

 

Tags: