Co dalej po Rodzinie na swoim?

Co dalej po Rodzinie na Swoim?

Co dalej po Rodzinie na Swoim?

Państwowy program Rodzina na swoim powoli dobiega końca, w 2012 ma przestać funkcjonować. Czy państwo w zamian oferuje inne rozwiązania?

Rodzina na swoim nie przetrwała cięć budżetowych, do końca 2012 roku ma zostać zamknięta. W zastępstwie przygotowano już projekt ustawy o społecznym budownictwie mieszkaniowym dla tzw. klasy średniej, czyli osób, których nie stać na zakup mieszkania, a mają zbyt wysokie przychody na mieszkania komunalne.

Proponowane rozwiązanie ma działać na podobnych zasadach jak TBS –y (Towarzystwa Budownictwa Społecznego), z tą różnicą, że będzie możliwość wykupu wynajmowanego mieszkania.

Osoby, które się na to zdecydują będą musiały posiadać wkład własny w wysokości 20-30 % wartości mieszkania (nie więcej niż 50%). Pozostałą część będzie się spłacać wraz z czynszem. Mieszkania mają być budowane zarówno przez deweloperów jak i TBS-y, a przynosić zyski ze względu na zakup gruntów bez przetargu.

Ceny mieszkań będą się kształtować w zależności od wielkości miast, im mniejsze miejscowości tym naturalnie niższa cena. Z tego wynika, że wpłata własna będzie wynosić kilkadziesiąt tysięcy, a miesięczne raty będą tańsze niż w wielkim mieście.

Czy proponowane rozwiązanie będzie się opłacać?

Na początek trzeba mieć wkład własny, jeśli już ktoś go ma, to chyba większość osób wolałaby udać się do banku po kredyt hipoteczny i nabyć mieszkanie od razu na własność. Wówczas spłacając raty kredytu będą one porównywalne do rat + czynsz. Ponadto ceny takich mieszkań powinny być nieco niższe od normalnych, a wtedy nie będą opłacać się inwestorowi.

Jak widać ustawa wymaga jeszcze dopracowania, ponieważ w tym momencie zawiera jeszcze wiele nieścisłości.

Czytaj też: