Mieszkanie dla singla

Kredyt Rodzina na swoim dla singli!

Rząd niedługo wprowadzi możliwość zaciągania preferencyjnego kredytu mieszkaniowego „Rodzina na Swoim” przez osoby samotne. Być może kredyt będzie dostępny już w wakacje 2011. Nie będzie on tak opłacalny, jak w przypadku pary ale zapewne bardzo pomocny. Single podobnie jak osoby żyjące w związku będą mieli możliwość korzystania z dopłat do kredytu przez pierwsze 8 lat.

Singiel będzie mógł zakupić w ramach kredytu mieszkanie do powierzchni 50mkw., w którym dopłaty obejmą 30 mkw. Osoby ubiegające się o kredyt nie mogą posiadać żadnej nieruchomości na własność i mieć powyżej 35 lat. Niestety razem z objęciem singli programem RnS, sejm zdecydował się obniżyć wysokość limitu cenowego za metr kwadratowy mieszkania, na które można zaciągnąć taki kredyt.

Posługując się przykładem Warszawy limit dla nowych mieszkań: 9816 zł/mkw., po wejściu w życie noweli spadnie do poziomu 7011 zł/mkw., a dla lokali z rynku wtórnego do 5609 zł./mkw.

Spowoduje to wykluczenie możliwości sfinansowania kredytem mieszkania używanego. W zasięgu kredytu pozostaną jedynie nowe mieszkania na obrzeżach miasta. Z tego też powodu deweloperzy realizują teraz niemal wyłącznie inwestycje w segmencie popularnym oferując w nich coraz tańsze lokale.

Rodzina na Swoim

Popularność „Rodziny na Swoim” wzrosła w ostatnim czasie. Jest to związane z mającym nastąpić zniknięciem kredytu pod koniec 2012 roku. Kredytobiorcy w obawie przed likwidacją programu spieszą się z zakupem mieszkań. W 2007 roku, kiedy został uruchomiony program pożyczkę zaciągnęło 4 tys. osób. Rok później 6 645 kredytobiorców, ale już w 2010 roku aż 43 120 osób.

Kredyt preferencyjny można zaciągać zarówno w złotówkach, jak i w walucie obcej, przy czym w tym drugim rozwiązania, banki stosują bardziej rygorystyczne wymagania. Wysokość miesięcznej raty nie może przekraczać 42 proc. dochodów kredytobiorcy (dotąd 50 lub 65 proc.). W przypadku kredytu w polskiej walucie, single nie powinni mieć problemu z zaciągnięciem np. 350 tys. zł. Jeżeli zarabiają 3,5 tys. zł. netto. Większość banków inaczej liczy zdolność kredytową dla pożyczek w złotych, a inaczej dla kredytu waloryzowanego walutą obcą. Dla porównania jeżeli chcemy uzyskać kredyt w wysokości 350 tys. zł. w złotówkach musimy zarabiać ok. 3,5 tys. zł. netto, jeśli kredyt miałby być w obcej walucie, zarobki powinny wynosić ponad 4 tys. zł. netto.

Raje dla deweloperów

Deweloperzy zawładnęli miastami takimi jak Warszawa, Kraków i Wrocław. W dwóch pierwszych najchętniej kupowanymi mieszkaniami są dwupokojowe. W stolicy jednak preferowane są większe powierzchnie, ok. 55-60 mkw. w cenie ok. 424 tys. zł. W Krakowie kupowane są mieszkania dwupokojowe o powierzchni nieco mniejszej, ok. 45-50 mkw. za ok. 391 tys. zł. Wrocław jest wyróżniającym się miastem pod względem preferencyjnym. Tutaj mieszkańcy wybierają trzypokojowe mieszkania 50-55 mkw. za ok. 390-400 tys. zł. w zależności od dzielnicy.

Tak więc drodzy czytelnicy i poszukiwacze mieszkań…spieszmy się przed likwidacją preferencyjnego kredytu „Rodzina na Swoim” bo własne cztery kąty to spory wydatek, tym bardziej dla osoby samotnej!