Kredyty hipoteczne na domy ekologiczne

kredyt hipoteczny

ekologiczny kredyt hipoteczny

Coraz więcej banków udziela kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości z certyfikatami energetycznymi, a także mieszkań i domów, które są wyposażone w rozwiązania proekologiczne.


Dom ekologiczny to nie tylko opłacalna inwestycja, ale pewna idea.

Koszt budowy domu ekologicznego jest przeciętnie o 15-20% wyższy niż w przypadku tradycyjnego domu. Późniejsze koszty jego eksploatacji, zwłaszcza te związane z energią, powinny jednak to wynagrodzić.

Osoby, które chcą skorzystać z kredytu hipotecznego mogą liczyć na obniżenie marży kredytu oraz prowizji od udzielonej pożyczki, nawet obcinanej do zera. Wyższa jest też ich zdolność kredytowa, gdyż koszty eksploatacji są znacznie niższe.

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania budownictwem ekologicznym. Klienci mają do wyboru skorzystać z drożejących nośników energii lub zainwestować w rozwiązania ekologiczne, które przyniosą oszczędności w na przestrzeni dłuższego okresu wynikające z niższych kosztów eksploatacji.

Na co ekologiczny kredyt hipoteczny?

Istotne jest to, że oferta kredytów dotyczy nie tylko nowych nieruchomości, ale także remontu czy modernizacji budynku. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się kredyty na kolektory słoneczne, od 1991 roku stanowiły aż 56% udzielonych kredytów na odnawialne źródła energii.

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim dbanie o środowisko i oszczędność na późniejszym zużyciu energii. Dbanie o środowisko staje się po prostu modne i dlatego coraz więcej osób korzysta z tego typu rozwiązań.

Do popularności promowania ekologi przyczyniają się również przepisy prawne, m.in. obowiązek charakterystyki energetycznej projektowanych budynków, który wszedł w życie na początku 2009 roku.