Założenie firmy ma być prostsze – a co z kredytami?

kredyty dla firm

kredyty dla frm

Mimo wchodzących w życie ułatwień dla przedsiębiorców na założenie firmy, nadal największą przeszkodą jest uzyskanie kredytu dla firmy.

Od lipca 2011 ruszyła Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – platforma, która bez wychodzenia z domu ma pozwolić na założenie firmy.

Największym jednak problemem jest uzyskanie kredytu dla firmy. Tylko kilka banków obecnie ma w swojej ofercie kredyty na start, inne instytucje finansowe oferują linie kredytowe bądź salda debetowe. Nowopowstałe firmy w większości przypadków nie mogą liczyć na bankowe kredyty, gdyż banki preferują klientów, których firmy istnieją już od jakiegoś czasu.

Banki udzielające kredytów dla firm

Tylko nieliczne banki posiadają kredyty na start dla firm. Są to typowe banki dla przedsiębiorców jak FM Bank, Idea Bank, a także Getin Bank.

Aby móc uzyskań kredyt na start trzeba spełnić kilka najważniejszych warunków. W FM Bank wymagany jest biznesplan, w Getin Bank wymagany jest minimalny wiek kredytobiorcy, natomiast w Idea Bank wymagane jest zabezpieczenie hipoteczne.

Również Polbank posiada kilka propozycji dla nowych przedsiębiorców, skierowanych jednak głównie do przedstawicieli wolnych zawodów (lekarzy, biegli księgowi, tłumacze przysięgli, komornicy, architekci). W PKO BP oferowany jest kredyt dla firm już istniejących, który można przeznaczyć na chociażby zakup sprzętu czy gruntu potrzebnego na założenie działalności gospodarczej.

Reszta banków oferuje linie kredytowe w koncie. Najwięcej środków z linii kredytowej można uzyskać w Lukas Banku (do 300 tys. zł), przy zabezpieczeniu w postaci cesji wierzytelności z rachunku oszczędnościowego bądź lokaty, które są prowadzone w tym banku i są prowadzone przez kredytobiorców lub osoby trzecie. Dostępne tam środki nie mogą być mniejsze niż 110% wnioskowanej kwoty. Także w Citi Handlowym środki trzeba mieć zabezpieczone gotówką.

Bank Pekao SA, Banko Polskiej Spółdzielczości oraz mBank proponują też linię kredytową na start, z czego w mBanku można uzyskać jedynie 10 tys. zł. Istnieje możliwość skorzystania z Salda Debetowego w MultiBanku w wysokości nawet 20 tys. zł.

Nadal banki jednak niechętnie udzielają wsparcia kredytowego dla nowych firm, największe szanse mają przedsiębiorstwa, które istnieją przynajmniej 12 miesięcy.

 

Tags: