Frank drożeje, kredyty hipoteczne również

kredyt hipoteczny we frankach

kredyt hipoteczny we frankach

Franki szwajcarskie drożeją, w ubiegłym tygodniu ich kurs przekroczył granicę 3,50 zł, w tym może wzrosnąć nawet do 3,60 zł.

Kłopoty Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Włoch powodują niestabilną sytuację na rynku walutowym. Ok kilku dni frank szwajcarski bije rekordy przekraczając granicę 3,50 zł. Taki poziom może niepokoić osoby, które uzależniają swoje finanse od wahań kursu złotego do innych walut, a przede wszystkim tych, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny we frankach. Aktualnie więcej niż 700 tys. polskich gospodarstw posiada kredyt mieszkaniowy we frankach. Każdy wzrost notowań przekłada się niestety na rosnące raty kredytów.

Szansą na obniżenie się wartości franka jest porozumienie na szczycie strefy euro w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji. Polski złoty został natomiast wskazany jako jedna z czterech walut, które mogą być celem ataków spekulacyjnych.

Przed trzema latami większość kredytów mieszkaniowych udzielano we frankach, dziś najczęściej udzielanymi kredytami hipotecznymi są te w rodzimej walucie PLN (ok.80%).

Przewalutowanie kredytów w tym czasie jest nieopłacalne, dlatego odradza się takie działania. Gdy kurs waluty jest niższy niż w momencie zaciągania kredytu nie warto podejmować takich decyzji.

Z kolei wysoki kurs franka może być korzystny dla nowych kredytobiorców. W długim terminie przewiduje się jego zniżkę, jednak problemem może być to, że niewiele banków obecnie oferuje kredyty we frankach. Tylko siedem banków udziela kredytów w CHF, z tym że wysokie wymagania skutecznie odstraszają od zdecydowania się na kredyt w tej walucie.