Im mniejszy kredyt tym wyższe marże

marza kredytu

wyższa marża kredytu im niższy kredyt

Banki reklamują się, że ich oferty kredytowe zawierają niskie marże na poziomie nie przekraczającym 1 – 1,5 %. W rzeczywistości wysokość marży jest zdecydowanie wyższa.

Poziom marży kredytów hipotecznych spada od dwóch lat z poziomu ok 2,8 % do niższego niż 1,4%, a w przypadku niektórych banków nawet do 1%. Minimalna marża wymaga jednak wykupienia dodatkowych produktów bankowych.

Historia kredytowa a marża kredytu hipotecznego

Na niższe koszty kredytu hipotecznego ma wpływ wartość nabywanej nieruchomości do wysokości kredytu oraz historia kredytowa (BIK) klienta. Osoba, która posiada najlepszą historię kredytową, to nie taka, która nie nigdy nie zaciągała kredytu, lecz taka, która ma na swoim koncie przynajmniej kilka terminowo spłaconych kredytów. Klienci z nie najlepszą historią kredytową w Getin Noble Banku mogą liczyć na marżę w wysokości od 2 do 4% i więcej. Jeśli chodzi o Eurobank, istnieje możliwość obniżenia marży do 1%, ale dopiero po założeniu konta oraz wykupieniu pakietu ubezpieczeń, marża bez dodatków wynosi 2,9%.

Zdarza się, że przy większych kwotach niektóre banki są w stanie zaproponować lepsze warunki pożyczki.

PKO BP oferuje niższe marże dla kredytów na kwotę powyżej 80 tys. zł. Przy kredycie o niższej kwocie marża wynosi ponad 2,3%, dla kwoty powyżej 200 tys. zł maleje do poziomu 1,8%. W ING Banku Śląskim kredyty poniżej 100 tys. zł mają marżę w wysokości prawie 3%, lecz już przy kwocie 250 tys. zł marża spada do 1,6%. Gdy przekroczy się 150 tys. zł na kredyt w Polbanku klient może liczyć na marżę niższą o 0,4 p.p. niż w przypadku kredytu o niższej wartości.

Takie postępowanie banki uzasadniają obowiązującymi kosztami związanymi z udzielaniem kredytu. Gdy kredyt ma małą wartość banki zarabiają na nim znacznie mniej. Dlatego niektóre banki nie udzielają tanich kredytów. Np. w DnB Nord minimalna kwota pożyczki wynosi 300 tys. zł. Dopiero kredyt o wartości 500 tys. zł pozwala na zwolnienie z marzy w pierwszym roku kredytowania, a w kolejnym na poziomie 1 %. Niże kredyty mają marżę na poziomie 2,10 – 2,55 p.p.