Wzrósł leasing w Polsce

leasing w polsce

dynamiczny wzrost leasingu w Polsce

Wzrost rynku leasingu w 2010 roku w Polsce wyniósł prawie o 22 %, przy poziomie 27 mld zł, wynika z danych podanych przez Federację Europejskich Stowarzyszeń Leasingowych Leaseurope.

Średni wzrost dla Europy wyniósł 5 %.

Jeśli chodzi o dynamikę Polska zajmuje pozycje lidera regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiceliderem Europy. Taki wzrost można przypisać zniesieniu w 2011 roku ulg na auta z kratką, które wywołało bum na rynku motoryzacyjnym oraz ożywienie w przemyśle. W efekcie tego zdecydowanie wzrósł popyt na leasing maszyn i urządzeń.

Tak wysoka dynamika wzrostu 21 % jest zaskakująca w porównaniu do przeciętnej dla całej Europy w granicach 5%. Świadczy to przede wszystkim o wysokim potencjale inwestycyjnych polskich przedsiębiorstw oraz całej gospodarki w Polsce. Inne kraje Europy nie mogą pochwalić się taką efektywnością, zwłaszcza jeśli za barometr przyjmie się pod uwagę wyniki leasingu.

W pierwszym kwartale 2011 roku wartości finansowania na rynku leasingu wzrosła więcej o jedną czwartą w porównaniu do tego samego okresu w 2009 roku. Wszystko wskazuje na to, że nie tylko to półrocze, ale cały 2011 rok osiągnie wzrost powyżej 20%, w porównaniu z rokiem 2010.

Leasing konsumencki

Dodatkowo od lipca 2011 roku weszły w życie nowe przepisy o leasingu konsumenckim, które umożliwiają nabycie osobom prywatnym nabycie samochodu czy sprzętu AGD na podstawie umowy leasingu.

Konsument mimo braku gotówki lub zdolności kredytowej będzie mógł nabywać i używać nowe przedmioty, jak np. samochód. Umowa leasingu nie wiąże klienta na długie lata, a przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy wówczas, gdy on sam tego chce.