Brak historii kredytowej przeszkodą do otrzymania kredytu

Banki coraz dokładniej sprawdzają historię kredytową swoich klientów. Im historia kredytowa jest lepsza, tym bank jest bardziej skłonny do udzielenie kredytu na lepszych warunkach. Często zdarza się, że banki wolą klientów w dobrą historią kredytową od tych, którzy nie posiadają w ogóle historii kredytowej.

W lipcu 2011 roku Biuro Informacji Kredytowej udostępniło bankom 4,16 mln. Ogółem w tym roku banki pytały już o klientów ponad 21,5 mln razy.

Każdy bank, w ramach własnego zabezpieczenia przed ryzykiem, jest zobowiązany do sprawdzenia kondycji finansowej klientów oraz ich możliwości w spłacie kredytu. Z tego też powodu banki sprawdzają nawet najmniejsze zadłużenie swoich klientów.

Klienci posiadający dobrą historię kredytową mają możliwość otrzymania kredytu na preferencyjnych warunkach, czyli z niższym oprocentowaniem, ze skróconymi lub uproszczonymi procedurami, obniżonymi opłatami i prowizjami.

Najlepszą bazą informacji dla banków jest BIK, który dzięki współpracy ze wszystkimi bankami oraz SKOK-ami posiada szeroką bazę dłużników banków oraz ich przebieg historii kredytowych.

Kredytobiorco zadbaj o swoją historię kredytową!

W Polsce świadomość zalet wynikających z posiadania pozytywnej historii kredytowej jest wciąż niewielka. Warto już od młodzieńczych lat zadbać o jej najlepszy obraz. Jeśli zaciągniemy niewielki kredyt jako studenci i zadbamy o jego rzetelną i terminową spłatę, pomoże to nam w przyszłym pozyskaniu kredytu na preferencyjnych warunkach. Aby móc znaleźć się w bazie BIK wystarczy tylko wyrazić zgodę na przetwarzanie informacji o swoich wygasłych zobowiązaniach. W przeciwnym razie będzie się dla banku osobą anonimową i trzeba będzie się liczyć z mniejszymi szansami na uzyskanie kredytu.

Sprawdź co wpływa na Twoją zdolność kredytową >>

Dane w BIK są dostępne nie tylko dla banków, ale również dla klientów, których te dane dotyczą. Można więc bez problemu sprawdzić, jakie informacje zostały przekazane na temat naszej historii kredytowej. Udostępniana jest także informacja o osiągniętych punktach, na podstawie których bank ocenia szansę spłaty kredytu przez danego klienta.

Czytaj więcej: