Kto może pozwolić sobie na kredyt hipoteczny w walucie obcej

kredyt hipoteczny w chfNie każdy może pozwolić sobie na kredyt w walucie obcej. Co lepiej wybrać? Nie ryzykować i zdecydować się na kredyt w złotych czy mieć nadzieję na wahania kursów i oszczędzić miesięcznie na racie 200-300zł.

Osoby, które zarabiają w obcej walucie i nie śpieszy im się ze spłata kredytu na pewno bardziej opłaca się wziąć walutowy kredyt hipoteczny. W ich przypadku ryzyko kredytowe jest mniejsze, nagły wzrost cen waluty nie wpłynie znacząco na zadłużenie klienta.

Osoby, które chcą szybko spłacić kredyt powinni zdecydować się na kredyt w rodzimej walucie, mogą wyjść niekorzystnie w przypadku zawirowań na rynku walutowym.

Wybór waluty kredytu

Kredyty walutowe są produktem dostępnym dla wszystkich i nie należy się bać ich zawierać. Najistotniejsze znaczenie ma jednak sam wybór waluty. Obecnie lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na kredyt hipoteczny w euro. Wysoki kurs franków szwajcarskich niekorzystnie wpływa na sytuację kredytową kredytobiorców posiadających zadłużenie w tej walucie.

Znacznie tańszym rozwiązaniem jest jeszcze możliwość skorzystania z programu Rodzina na Swoim.

Zalety i wady kredytu walutowego

Do największych korzyści kredytu w obcej walucie należy jego cena. Stopy procentowe w strefie euro i Szwajcarii są zdecydowanie niższe niż w Polsce co wpływa na mniejsze raty kredytowe. Kolejnym czynnikiem jest marża, choć obecnie jej wysokość jest porównywalna do tej pobieranej przy udzielaniu kredytów złotowych. Przeciętna marża dla kredytów w euro wynosi 3,15%, natomiast w złotych 2,05%.

Należy pamiętać, że kredyt walutowy ma niższe oprocentowanie i ratę, ale jest obciążony ryzykiem walutowym.

W zależności czy kurs walutowy rośnie czy spada będą zachowywać się raty kredytu, dlatego kredyt w obcej walucie jest przeznaczony głównie dla osób z wyższymi dochodami, którzy mogą sobie pozwolić na płacenie rosnących rat. W przypadku kursu poniżej tego, jaki był w momencie zaciągania kredytu kredytobiorca może jednak spłacać niższe raty niż do tej pory.

W przypadku kredytów w obcej walucie banki zaostrzyły przepisy obliczania zdolności kredytowej. Obecnie wymaga się o wiele wyższych zarobków niż zaciągając kredyt hipoteczny w PLN.

 

Tags: