Tańszy kredyt hipoteczny? Śpiesz się!

rodzina na swoim zmianyJeszcze tylko przez chwile będzie można skorzystać z taniego kredytu preferencyjnego Rodzina na swoim. Nowelizacja ustawy już została podpisana przez prezydenta.

Dla osób, które chciały skorzystać z kredytu w ramach programu Rodzina na swoim na starych zasadach banki przygotowały atrakcyjne wakacyjne oferty.

Niższe marże

W wielu bankach spadły marże. Obniżka wiąże się jednak z obowiązkiem skorzystania z innych produktów banku. W Banku Pocztowym marża kredytu hipotecznego wynosi 1,39 p.p. z prowizją 1%, bądź 1,25 p.p. w przypadku wykupienia pakietu ubezpieczeń AVIVA. Dodatkowo bank wymaga wpłat na konto osobiste w wysokości co najmniej 1,5 tys. zł miesięcznie, a także zakupy karty debetowej lub kredytowej, bądź ubezpieczenia nieruchomości.

W ofercie Pekao marża jest zależna od kwoty kredytu i może wynieść 1,09-1,29 p.p. Konieczne jest jednak wykupienie zarówno karty oraz ubezpieczenia.

Bank PKO BP oferuje kredyt hipoteczny z marżą w wysokości 1,15 p.p. pod warunkiem jednak, że klient wykupi jednostki funduszy inwestycyjnych PKO TFI.

W Banku BNP Paribas klient może liczyć na marżę na poziomie 1,29 p.p. oraz brak prowizji, jeśli wybierze jeden z pakietów produktów finansowych.

Deutsche Bank PBC ma specjalną promocję „Marża jak marzenie”, dzięki czemu w pierwszym roku spłaty kredytu hipotecznego marża wynosi 0,5 p.p., przy czym prowizja ma wówczas wysokość 2%. I wtedy można uniknąć tak wysokiej prowizji korzystając z promocji „Prowizja 0%”, w tym przypadku wzrasta jednak marża o 0,2 p.p.

Zmiany w programie Rodzina na swoim

Do najważniejszych zmian w programie rządowym z kredytami preferencyjnymi należy obniżenie współczynnika od limitów cen mieszkań. Aktualnie wynosi on 1,4, lecz w najbliższym czasie ma zmniejszyć się do 1,0, co doprowadzi do obniżenia cen mieszkań, które mają być zakwalifikowane do mieszkań. Wynikiem tego znacznie spadnie dostęp do mieszkań z atrakcyjna lokalizacją.

Na rynku wtórym współczynnik wyniesie 0,8%, czyli obniży cenę o 43%. Bardziej zadowoleni mogą być single, które do tej pory nie miały możliwości skorzystania z kredytu z dopłatą. Mieszkanie, która nabywa musi być jednak jego pierwszą nieruchomością mieszkalną.

Czytaj więcej: