Oszczędzanie bez podatku przynosi większe zyski

konto osobisteNajkorzystniejsze lokaty terminowe, rachunki oszczędnościowe czy konta osobiste mogę przynieść zyski w wysokości nawet 7% brutto w skali roku.

Na największe korzyści można czerpać z produktów łączonych, jak lokata plus inwestycja. Wówczas procentowanie części depozytowej może przekroczyć w skali roku nawet 10%.

Największe oprocentowane oferuje Meritum Bank – 8,5% z trzymiesięczną lokatą powitalną. Jest to jednak jednorazowa premia, którą otrzymuje klient za otwarcie rachunku w Meritum Banku. Standardowo roczne stawki oprocentowania lokat sięgają 7% brutto.

Najlepsze lokaty oferują FM Bank, Get Bank oraz Getin Noble Bank ze stałym oprocentowaniem. W Banku BNP Paribas klient może liczyć na oprocentowane w wysokości 6,7% brutto, czyli 5,8% netto, który posiada konto oszczędnościowe w banku. Takie stawki obowiązują tylko przez pierwszy rok współpracy z bankiem. Odsetki naliczane są co miesiąc do rachunku oszczędnościowego, dzięki czemu zmniejsza podatek Belki.

W Meritum Banku, Deutsche Banku i BPH oprocentowanie kont oszczędnościowych kształtuje się na poziomie ok. 5% brutto. Jeśli chodzi o konta osobiste to u większości banków są one słabo lub wcale nieoprocentowane.

Na wyróżnienie zasługuje oferta Kredyt Banku, w której do kwoty 3 tys.zł roczne oprocentowane wynosi 7%. Jeśli kwota 3 tys. zł zostanie przekroczona, wówczas nadwyżka jest nieoprocentowana.

Polbank proponuje natomiast konto osobiste z oprocentowaniem 6% dla kwot nieprzekraczających 20 tys. zł.

Obecnie można jeszcze liczyć na uniknięcie podatku Belki w przypadku depozytów z dzienną kapitalizacją odsetek. Zmiany w tym zakresie prawdopodobnie zostaną wprowadzone w przyszłej kadencji Sejmu.

Czytaj więcej: