Private banking czyli bankowość dla najbogatszych

Bank pośród wielu ofert posiadają również bardzo zindywidualizowane usługi skierowane do osób posiadających znaczny kapitał wolnych środków pieniężnych lub aktywów. Jednym słowem są to usługi dla zamożnych. Polska na tle zagranicy wciąż wypada mniej atrakcyjnie a sektor private banking jest słabo rozwinięty. Dzieje się tak ze względu naturalnego powiązania z rozwojem gospodarczym i bogaceniem się społeczeństwa. Polska dopiero wkracza w prawdziwy świat private banking.

Za granicą aby stać się klientem private banking trzeba posiadać przynajmniej kilka milionów euro lub dolarów. W Polsce takie wygórowane wymogi są wręcz nieosiągalne ze zrozumiałych przyczyn, czyli braku wielu aż tak zamożnych klientów. Aby stać się klientem sektora private banking w Polsce należy najczęściej trzeba wykazywać około miliona złotych na koncie. Często banki jednak obniżają ten próg do 500 000 zł lub nawet 250 000 zł.

Zalety private banking

Private banking wyróżnia przede wszystkim całkowicie indywidualne podejście banku do klienta. Każdej osobie w ramach programu private banking bank przydziela osobistego asystenta, który ma za zadanie przedstawiać indywidualne rozwiązania finansowe oraz doradzać klientowi. Otrzymują oni zazwyczaj dostęp do najlepszych produktów bankowych, poza tym korzystają z wielu usług o charakterze niefinansowym.

Bank poza usługami finansowymi oferują swoim klientom w ramach private bankingu dodatkowych usług. Główną pomocą jest doradztwo finansowe oraz inwestycyjne, assistance i consierge o szerokich zakresach (bardzo szeroki wachlarz usług od pomocy medycznej po organizację wyjazdów czy spotkań zagranicznych).  Bank spełnia tutaj rolę prawdziwego osobistego pomocnika i doradcy. Poza przedstawionymi wyżej usługami, w ramach private banking można spotkać się również z udziałem w seminariach finansowych, programami rabatowymi i lojalnościowymi, produktami emerytalnymi, optymalizacją podatkową, planowaniem spadkowym czy leasingiem konsumenckim. Banki starają się w jak najlepszy i najbardziej fachowy sposób zarządzać aktywami klientów!

Profesjonalny doradca private bankingu!

Nie należy ukrywać, że główną zaletą private bankingu nie są oferowane prestiżowe produkty czy dodatkowe, niefinansowe usługi. Podstawą private bankingu jest osoba wysoko wykształconego doradcy w zakresie finansów, posiadającego dużą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

Bez względu na to, czy klienci posiadają dużą wiedzę w zakresie finansów, czy też nie, wymagają od banku wyspecjalizowane doradcy z dużą wiedzą, potrafiącego faktycznie pomóc w inwestowaniu i zarządzaniu finansami klienta.

Czytaj więcej: