Brakuje franków w kantorach!

We wtorek 09.08.2011r. prezydent podpisał ustawę antyspreadową w celu ochrony około 700 tys. kredytobiorców w Polsce przed negatywnym manipulowaniem kursami walutowymi przez banki, które ustalają poziom spreadów na zbyt wysokim poziomie. Ustawa dopuszcza możliwość spłacania kredytów bezpośrednio walutą, w jakiej zaciągnięty jest kredyt. Klienci banków mogą więc szukać kantorów, gdzie taniej dokonają wymiany waluty. Czy ustawa zadziała i banki obniżą spready?

Coraz większa ilość analityków finansowych pesymistycznie podchodzi do efektywności ustawy. Dlaczego? Ponieważ w kantorach brakuje franków! Obecnie średnio w Polsce tylko jeden na osiem kantorów posiada franki szwajcarskie. Nie jest to powszechna waluta, nie jest jej tak dużo, jak euro czy dolarów. W dodatku poprzez panujące zawirowania na rynku finansowym, zostaje ona masowo wykupowana. Gdzie zatem klienci banków mają wymieniać złotówki? Z powodu braku franków w większości kantorów, ustawa może okazać się bezskuteczna…

Oszałamiające kursy franka szwajcarskiego

Jeszcze wczoraj niektóre kantory sprzedawały franki po 3,99 zł a banki po 4,04 zł. Są to wartości uśrednione, ponieważ bywają banki, które franki wymieniają z różnicami rzędu 20 gr, a nawet 50 gr! Spread w wysokości 20 gr mają Lucas Bank, BZ WBK i PKO BP. Getin Bank swoim klientom zaaplikował spread w wysokości 50 gr, co już jest lekką przesadą… Wysokie spready to zabezpieczanie się banków przed stratami, mogącymi wyniknąć z niemożności spłat kredytów przez kredytobiorców, z drugie strony zniechęcają do siebie klientów, którzy to krótkotrwałe działanie mogą zapamiętać na bardzo długi czas.

Czytaj więcej: