Maleje popyt na kredyty hipoteczne!

Jak wynika z analiz rynkowych, popyt na kredyty hipoteczne zmalał względem pierwszego półrocza zeszłego roku. Banki są rozczarowane, liczyły bowiem na wzmożony popyt poprzez mającą nastąpić likwidację kredytu z dopłatami „Rodzina na swoim” oraz wprowadzenie rekomendacji S, która zaostrzy wymogi względem kredytobiorców. Dlaczego więc popyt zmalał? Powodem zapewne jest niestabilna sytuacja na rynku walutowym oraz ogólna sytuacja w polskiej gospodarce.

Dane pochodzące ze Związku Banków Polskich pokazują jak duży nastąpił spadek popytu na kredyty hipoteczne w 2011 roku względem roku poprzedniego. W ubiegłym roku banki pożyczyły 48,6 mld zł w ramach kredytów hipotecznych. W obecnym, 2011 roku, w okresie od stycznia do czerwca działalność kredytowa plasuje się na poziomie 23,9 mld zł, co stanowi zaledwie 49 proc. zeszłorocznej sprzedaży.

Banki wciąż liczą na wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi

Banki mają nadzieję na wzrost popytu na kredyty hipoteczne w drugim półroczu 2011 roku. Powodem do wzrostu zainteresowania mają być: likwidacja w 2012 roku programu „Rodzina na swoim” oraz wprowadzenie rekomendacji S, która radykalnie zwiększy wymagania względem kredytobiorców. Korzystniejsze warunki Rodziny na swoim można otrzymać jedynie do końca sierpnia, po tym czasie program stanie się mało osiągalny z powody ograniczenia maksymalnych cen za mkw mieszkania. Ceny zostaną tak obniżone, że staną się praktycznie niemożliwe do spełnienia.

Po wakacjach nowe kampanie reklamowe promujące kredyty hipoteczne wprowadzają Kredyt Bank oraz PKO BP.

Koszty kredytów hipotecznych po wakacjach 2011

O ile banki zakładają wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi po wakacjach, o tyle nie zamierzają zmniejszać cen kredytów hipotecznych. Takie postępowanie banków jest logiczne ze względu na już bardzo bardzo opłacalne oferty. Wiele banków zeszło nawet poniżej granicy opłacalności. Taką granicę zazwyczaj wyznacza marża, która nie powinna być mniejsza niż 1 proc. Próg opłacalności działalności banku jest jednak uwarunkowany jego sposobem finansowania.

Czytaj więcej: