Tańsze konto bankowe przez Internet

porówanie konto internetowychMniejsze koszty za konto internetowe sprawiają, że na jego założenie decyduje się coraz więcej Polaków. Zdarza się jednak, że mimo tego iż banki reklamują konto przez Internet jako zupełnie darmowe, pobierają opłaty za usługi dodatkowe, jak np. karty płatnicze.

Obecnie z usług bankowości internetowej może korzystać 16,5 mln Polaków, taką możliwość wciąż jednak nie wykorzystuje 40% z nich. Stare nawyki lub brak dostępu do Internetu, zwłaszcza dla starszych osób to główne powody nie użytkowania bankowości elektronicznej.

Niższe koszty kont internetowych i wygoda skutecznie przyciągają nowych klientów do zakładania i korzystania z kont bankowych przez Internet. Wśród 20 banków, które mają w swojej ofercie konto internetowe, 17 proponuje bezpłatne jego prowadzenie. Jednym z pierwszych banków oferujących darmowe konto internetowe był mBank, w jego ślady szybko poszły kolejne. ING BSK uważa, że nie będzie przecież pobierał opłat za to, co klient robi samodzielnie przez Internet.
W innych przypadkach już nie jest tak kolorowo. Niektóre banki jak Eurobank, Citi Handlowy czy Nordea wymagają minimalnych miesięcznych wpływów na rachunek, odpowiednio 1 lub 1,5 tys. zł.

Dodatkowe opłaty za konto internetowe

Często banki pobierają opłaty za wydanie czy użytkowanie kart. Tak jest w przypadku Alior Banku, gdzie za wydanie karty trzeba zapłacić 15 zł, a miesięcznie 5 zł. Jeśli chodzi o BOŚ karta płatnicza w pierwszym roku jest darmowa, w kolejnych latach trzeba zapłacić za nią 20 zł rocznie. Koszty przelewów internetowych w porównaniu do tych zlecanych w oddziałach banków są nieporównywalnie niższe lub też całkowicie bezpłatne. Jedynie w BNP Paribas w pakiecie S przelewy kosztują 0,5 zł.

Wysokie koszty za wypłaty z bankomatów to standard. W przypadku ePlanu w BGŻ należność to 2,5% wypłaty za bankomatu. Istnieje jednak możliwość zniwelowania tej kwoty do minimum, płacąc 4 zł miesięcznie. Podobne opłaty pobierają PKO BP, mBank czy Inteligo. Za pierwszych kilka przelewów nie zapłacimy z Banku Pocztowym czy Raiffeisen Banku, obecnie najwyższą opłatę za wypłaty z obcego bankomatu zapłaci 4% wypłacanej kwoty.

Dla posiadaczy konta w danym banku oferty pożyczek i kredytów często są znacznie dostępniejsze i bardziej opłacalne. Warto również zastanowić się nad możliwością zaoszczędzenia pieniędzy na lokatach. Kilka banków – mBank oraz Inteligo proponuje założenie konta oszczędnościowego przez Internet.