Ujemna marża kredytu hipotecznego w BOŚ!

kredyt hipoteczny bank bośOd 5 września klient może skorzystać z kredytu hipotecznego z ujemną marżą na poziomie – 0,1%. Warunkiem tak niskich kosztów jest konieczność zainwestowania środków w „Programie Inwestycyjnym Banku Ochrony Środowiska”. Promocja przeznaczona jest głównie dla osób, które zaciągają kredyt hipoteczny i chcą świadomie inwestować swoje środki.

Standardowa oferta kredytu hipotecznego Banku BOŚ to oprocentowanie sześciomiesięczne WIBOR z marżą na poziomie 1,5 – 2,5% (uzależnioną od kwoty kredytu bądź wkładu własnego). Nowa promocja obejmuje kredyt hipoteczny z marżą – 0,1%, czyli oprocentowanie kredytu będzie niższe o 0,1 p.p. od obecnej stawki WIBOR 6M.

Z tak niskiej marży mogą skorzystać osoby, które zdecydują się na regularne inwestowanie w „Programie Inwestycyjnym Banku Ochrony Środowiska” przez co najmniej 10 lat. W całym tym okresie marża będzie ujemna, natomiast 10 latach jej wysokość wróci do poziomu oferty standardowej – od 1,5 do 2,5%.

Składka miesięczna musi wynieść minimum 200 zł, każdy zainteresowany będzie mógł inwestować ją w ok. 40 funduszach o różnym ryzyku inwestycyjnym i różnych strategiach. Środki finansowe klienta będą inwestowane również na rynku akcji, dlatego każdy powinien być świadomy, że może nie tylko zyskać, ale i dużo stracić.

Opłaty za inwestycje w BOŚ

Opłaty za zarządzanie w ciągu 10 lat wynoszą 0,95% od zgromadzonych środków, po tym okresie opłata zmniejsza się do wysokości 1,25%. Klient ponosi również koszty za ryzyko oraz miesięczne koszty administracyjne w wysokości 11,5 zł.

Klient może zrezygnować z z programu inwestycyjnego, jednak wiąże się to ze stratą sporych oszczędności. Takiej decyzji nie należy podejmować pochopnie. Jeśli zrezygnujemy z programu inwestycyjnego wzrośnie marża, a co za tym idzie wysokość co miesięcznych rat – wrócą do poziomu standardowego. Gdy osoba zrezygnuje z programu inwestycyjnego w okresie pierwszych 10 lat, musi ponieść tzw. opłatę likwidacyjną, w pierwszych dwóch latach wynosi ona 99%, w trzecim roku 80%, w czwartym 70% itd.

W ostatnich latach coraz wyraźniej widać zmagania banków w drodze do pozyskania klientów.

Kusić mają przede wszystkim nowe promocje i niższe ceny kredytów, barierę marży poniżej 1% zdecydowało się obniżyć kilka banków (BZ WBK, Lukas Bank oraz Millennium). Niższa marża wiąże się jednak prawie zawsze z jakimiś dodatkowymi warunkami, jak np. konieczność skorzystania z innych produktów banku.

W DnB Nord czy w BNP Paribas zaproponowano promocyjne marże, jednak obowiązują one wyłącznie w pierwszych latach spłacania kredytu, odpowiednio 0% w pierwszym roku i 0,79% w pierwszych trzech latach.

Czytaj więcej: