Więcej firm w bazie BIK

kredyt dla firmyDo końca 2011 roku w bazie BIK ma pojawić się informacja o ponad 700 tys. przedsiębiorstwach, dziś jest to zaledwie połowa, bo niecałe 312 tys. firm.

Do tej pory osiem banków ma podpisane umowy z Biurem Informacji Kredytowej o wzajemnym dostarczaniu sobie danych o firmach zaciągających kredyty. Do grupy m.in. ING Bank Śląski czy Banku BGŻ dołączył największy bank pożyczkowy PKO BP.


Dane o długach przedsiębiorstwa przekazywane do BIK

Baza pozwoli bankom na szybszą weryfikację kondycji finansowej przedsiębiorstw i udzieleniu im kredytu. Dane przekazywane do BIK będą pochodziły nie tylko z instytucji bankowych, ale również będą podawane informacje z Biura Informacji Gospodarczej o regulowaniu długów wobec innych podmiotów.

W dużej mierze firmy już widniejące w bazie to małe i mikroprzedsiębiorstwa, gdzie część przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest już w bazach danych jako osoby fizyczne. Biuro będzie przesyłać zarówno informacje o zobowiązaniach firmy jak i ich właściciela.

Baza ma pomóc również przedsiębiorcom, którzy będą mogli dowiedzieć się o swojej historii kredytowej na podobnych zasadach jak robią to obecnie osoby fizyczne. Podstawową różnicą maja być zasady przechowywania informacji i dłużnikach. A mianowicie jeśli w przypadku osób fizycznych po uregulowaniu długów, 5 pięciu latach zostają wykreślani, w przypadku przedsiębiorstw czas przechowywania informacji o kredycie nie został ustalony, a więc będzie tam przechowywany bezterminowo.

Mimo iż banki przekonują, że sektor MSP to dla nich ważni klienci, wciąż małe firmy mają trudności z otrzymaniem jakiegokolwiek wsparcia finansowego z ich strony. Różnicę widać przede wszystkim w ilości udzielanych kredytów dla klientów indywidualnych i firm. W pierwszym przypadku klient otrzyma nawet wielokrotność tego co przedsiębiorca. Banki podkreślają jednak, że wiele osób indywidualnych wzięło kredyt właśnie na rozkręcenie własnej działalności gospodarczej.

Zobacz też: