Kredyt hipoteczny dla firm – formalności i trudności

kredyt hipoteczny firmaWśród podstawowych dokumentów jakie banki wymagają od kredytobiorcy, bez względu na źródło dochodów jest roczny PIT. Jeśli chodzi jednak o przedsiębiorców starających się o kredyt hipoteczny banki będą potrzebowały więcej zaświadczeń.

Zwykli pracownicy muszą dostarczyć jedynie zeznanie podatkowe za ostatni rok. Od osób prowadzących działalność gospodarczą wymaga się zeznania podatkowego nawet za dwa, trzy lata wstecz.

Wśród banków, które wymagają zeznań za dwa poprzednie lata są: Bank BPH, Eurobank, Nordea Bank oraz Polbank. W niektórych bankach takich jak BZ WBK czy Pekao Bank Hipoteczny liczba PIT-ów uzależniona jest od kwoty zaciąganej pożyczki. Pekao Bank Hipoteczny wymaga tylko jednego zeznania podatkowego, jeśli staramy się o kredyt hipoteczny do 1 miliona zł. Gdy nieruchomość będzie droższa konieczne będą zeznania za trzy lata wstecz.

Getin Bank uzależnia liczbę wymaganych PIT-ów od formy prawnej przedsiębiorstwa. Zeznań podatkowych za jeden rok wymaga się od spółek cywilnych i mikroprzedsiębiorstw, natomiast od spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnych, komandytowych oraz partnerskich konieczne jest przedstawienie PIT-ów za trzy lata.

W Millennium Bank dla wniosków składanych po 30 kwietnia wymaga się dokumentów potwierdzających dochód za rozliczone miesiące obecnego roku. Jeśli wniosek złożymy wcześniej wymagane jest zeznanie podatkowe za ostatni rok. Jedynie PIT będzie wymagany w: Alior Banku, Banku BGŻ, BNP Paribas, DnB Nord, ING Banku Śląskim, Kredyt Banku, Banku Pocztowym czy PKO BP. Jeśli chodzi to mBank oraz MultiBank mogą one poprosić o dodatkowe dokumenty.

Strata a kredyt hipoteczny dla firm

Przedsiębiorstwo ze stratą w PIT, przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt hipoteczny dla firm, w niektórych przypadkach od razu jest wykluczane, zdarza się jednak, że taka firma ma jeszcze szanse na kredyt. Jeśli strata została wykazana w ostatnich dwóch latach prawdopodobieństwo otrzymania kredytu jest nikłe, gdy jednak odnotowano stratę tylko w ostatnim roku jest większa szansa na pożyczkę, zwłaszcza jeśli wynikła ona z jednorazowej amortyzacji środka trwałego w firmie.

W dużej mierze przyznanie kredytu zależy indywidualnie od banku i tego, czy jest zainteresowany wyjaśnieniami przedsiębiorcy.

 

Dowiedz się więcej: