Dominacja trzech branż na polskim rynku leasingu

leasingDo wzrostu firm leasingowych w Polsce przyczyniają się głównie trzy wielkie branże oraz w dużej mierze pojazdy ciężkie i maszyny.

Finansowanie pojazdów za pomocą leasingu w pierwszej połowie 2011 roku wzrosło o blisko jedną czwartą (do 8 mld zł). Jeśli chodzi o maszyny i urządzenia to wzrost był jeszcze większy, bo aż o jedną trzecią (do 5 mld zł).

Najmocniej na polski rynek leasingu wpływają obecnie branża transportowa, budowlana i rolnicza.

Transport ciężki

Jednym z głównych filarów rynku leasingu w Polsce jest transport ciężki. Do jego wzrostu przyczyniło się w dużej mierze ożywienie na rynku, realizacja i finalizacja inwestycji związanych z Euro 2012 oraz wymóg dostosowania taboru do nowych przepisów prawnych związanych z wprowadzeniem e-myta.

Lokalizacja Polski (w centrum Europy, pomiędzy Wschodem a Zachodem) powoduje, że nasz kraj jest typowym rynkiem transportowym w Europie.

Z uwagi na to, że zaawansowanie technologiczne innych środków transportu zbyt szybko nie ulegnie poprawie, transport drogowy w dalszym ciągu będzie podstawowym środkiem przewozu towarów. Umocnienie się na rynku przedsiębiorstw z branży transportowej powoduje, że zaczynają one wymieniać przestarzały sprzęt na nowocześniejsze pojazdy.

Wzrost transportu ciężkiego może potrwać do końca roku, lecz zdaniem ekspertów jego dynamika w następnym roku spadnie

Leasing maszyn i urządzeń

Dynamika wzrostu finansowania maszyn i urządzeń powinna utrzymać się przynajmniej do końca roku. Wśród przedsiębiorców istnieje duże zapotrzebowanie na leasing maszyn i urządzeń budowlanych w związku z inwestycjami i przygotowaniami do Euro 2012. Tak wysoki popyt na maszyny i urządzenia na budowę nowych dróg i obiektów jest ogromny, możliwe że taki trend utrzyma się nawet do 2015 roku lub nawet dłużej.

Ponadto przewiduje się, że doświadczenie nabyte przez polskie firmy budowlane w przygotowaniach tak wielkich inwestycji może zostać wykorzystane w przyszłości do starania się o projekty także poza granicami naszego kraju. Wówczas trzeba liczyć się z tym, że do rozbudowy parku maszynowego w znacznej części przyczyni się leasing. W chwili obecnej najczęściej wybieraną formą finansowania maszyn i urządzeń w branży budowlanej jest właśnie leasing.

Branża medyczna

Wiele firm leasingowych liczy na szybki wzrost dynamiki rozwoju branży medycznej. Leasing sprzętu medycznego w najbliższych kilku latach będzie rozwijał się coraz bardziej z uwagi na unowocześnianie prywatnych gabinetów, przychodni i szpitali. Zapotrzebowanie na tego typu sprzęt na pewno wzrośnie kilkukrotnie.

Inwestycje w środku trwałe w sektorze usług medycznych szacowane są na 5 do 6 mld zł rocznie. W roku 2010 za pośrednictwem firm leasingowych sfinansowano sprzęt medyczny o łącznej wartości 500 mln zł.

Czytaj też:

 

 

 

Tags: