Dostępność kredytów dla emerytów

kredyt dla senioraSeniorzy uważani są za solidnych klientów banków, którzy terminowo spłacają zobowiązania. Problemy w udzielaniu kredytów mogą się jednak pojawić z wiekiem.

Emeryt jest praktycznie idealnym kredytobiorcą, który posiada stały dochód, obowiązkowo i terminowo spłaca swoje zobowiązania. Dlatego banki nazywają emerytów jako jednych z najlepszych klientów.

Wszystko jednak do czasu! Po przekroczeniu 70 dziesiątki uzyskanie kredytu jest już trudniejsze, wówczas banki często ograniczają maksymalną kwotę pożyczki.

Zdarza się, że wymagane jest również wykupienie ubezpieczenia na życie, kiedy to w przypadku śmierci kredytobiorcy spłatę kredytu bierze na siebie firma ubezpieczeniowa. W bardziej zaawansowanym wieku kredyt bankowy będzie po prostu nieosiągalny.

Kredyt dla seniora – banki

Kredyt Bank oferuje kredyt bankowy w każdym wieku bez żadnych ograniczeń, kredyt z ubezpieczeniem można zaciągnąć w każdym wieku.

W ING Banku Śląskim o kredyt mogą się starać osoby, które w chwili zawarcia umowy nie będą mieć więcej niż 65 lat.

Jeśli senior chce wziąć kredyt bankowy w Banku Pocztowym to w chwili spłaty kredytu nie może mieć więcej niż 80 lat, oznacza to tyle, że jeśli weźmie kredyt na dwa lata, to w momencie podpisywania umowy nie może przekroczyć 78 lat.

Lepsze warunki kredytu dla emeryta?

Skoro seniorzy są takimi dobrymi klientami banku powinni liczyć na lepsze warunki przyznawania kredytów. Tylko kilka banków oferuje atrakcyjniejsze warunki kredytów.

Pekao proponuje dla seniorów mniejsze oprocentowanie pożyczki o 5 % niż dla zwykłych klientów, wynosi ono 16,49%. Wbrew pozorom, to wcale nie najmniejsze oprocentowanie na jakie może liczyć kredytobiorca. Dla osób starszych uproszczono procedury przyznawania kredytu, jeśli taki klient posiada konto osobiste w banku Pekao nie musi okazywać żadnych dokumentów, do udzielenia kredytu wystarczą wpływy na rachunek bankowy.

Bank Pocztowy oferuje kredyt dla seniora z oprocentowaniem w wysokości 13,99% i 4% prowizji. Dodatkowo przy mniejszych kwotach kredytów nie wymagana jest zgoda współmałżonka. Bank Pocztowy również zmniejszył formalności, aby dostać kredyt wystarczy okazać dokument potwierdzający tożsamość oraz decyzję o przyznaniu świadczenia lub jego waloryzacji. Podanie o kredyt można złożyć zarówno w oddziale banku jak i na poczcie czy przekazać listonoszowi.

Koszty kredytu

Należy pamiętać, że oprócz oprocentowania konieczne jest zapłacenie również prowizji za udzielenie kredytu, a w wielu przypadkach wykupienie ubezpieczenia.

Średnie oprocentowanie kredytu w banku wynosi ok. 15%, jest ono uzależnione od okresu spłaty kredytu, im więcej rat, tym wyższe oprocentowane.

Prowizję od przyznania kredytu płaci się tylko raz, a jej kwota nie może przekroczyć 5% wartości kredytu.

Ubezpieczenie kredytu nie w każdym banku jest obowiązkowe, w przypadku śmierci lub innego zdarzenia losowego spłatę rat bierze na siebie firma ubezpieczeniowa. Stawki ubezpieczeń są różne w zależności od rodzaju i firmy ubezpieczeniowej.

Czytaj też: