Najtańszy kredyt gotówkowy – BNP Paribas i Meritum Bank

Samo oprocentowanie kredytu gotówkowego nie wyznacza końcowych kosztów pozyskania kredytu! Na ostateczne

najtańszy kredyt gotówkowy

koszty wpływają opłaty i prowizje naliczane przez banki. Nasze analizy oparliśmy o kredyt trzyletni w wysokości 10 000 zł.

Gdzie uzyskać najtańszy kredyt gotówkowy?

Najtańszymi propozycjami okazały się oferty BNP Paribas i Meritum Banku. Oferty obu banków odznaczają się mniejszym nominalnym oprocentowaniem wynoszącym 9,9%. Pozostałe banki pożyczają na znacznie wyższy procent. Oprocentowanie kredytów w PKO BP, mBanku czy Banku Pocztowym przekracza 18 proc. w skali rocznej.

Które banki nie pobierają prowizji od kredytu gotówkowego?

Na polskim rynku istnieje 7 banków niepobierających prowizji od kredytów gotówkowych. W tym przypadku lidarami znowu są BNP Paribas i Meritum Bank.  Podobnie robią jedynie Getin, Pekao, Kredyt Bank, Nordea i BGŻ. W innych instytucjach prowizje wynoszą minimum 300 zł – SGB Bank, Volkswagen Bank, MultiBank i BOŚ. W innych wynoszą około 500 zł.  Największe prowizje, ponad 500 zł, pobierają PKO BP i Bank Pocztowy.

Banki często brak opłat z tytułu prowizji rekompensują sobie opłatami przygotowawczymi, tak jest w przypadku Nordea Bank i BGŻ. Nordea Bank pobiera opłatę przygotowawczą w wysokości 101 zł, a BGŻ aż 500 zł. W Lukas Banku spotkamy się z kombinacją opłaty prowizyjnej (470 zł) i opłaty przygotowawczej (30 zł).

Ubezpieczenie przy kredycie gotówkowym

Opłaty z tytułu ubezpieczenia przy kredycie gotówkowym są bardzo zróżnicowane. Mogą być niewielki, jak i dość znaczące. Dla przykładu opłaty ubezpieczeniowe w BGŻ wynoszą zaledwie 25 zł za cały okres spłaty. W przypadku Kredyt Banku opłaty te wynoszą już ponad 650 zł, a w Lukas Banku i Banku Pocztowym przekraczają 1000 zł.

BNP Paribas posiada niższe koszty ubezpieczenia przy kredycie gotówkowym, dzięki czemu wygrywa z Meritum Bankiem. Przy założeniu zaciągnięcia kredytu gotówkowego na 3 lata w wysokości 10 000 zł, ostateczny koszt w przypadku BNP Paribas będzie wynosić 1947 zł, czyli o 12 zł mniej niż w Meritum Banku.

Najdroższym bankiem okazał się  Bank Pocztowy, w którym za kredyt w wysokości 10 000 zł na 3 lata zapłacimy aż 5,7 tys zł.

Czytaj więcej:

Banki – kredyt gotówkowy: