Limit w koncie dobrym rozwiązaniem dla nowych firm

 

limit w koncie dla nowych firmJednym z najlepszych sposobów na korzystanie z taniego źródła pożyczek są bankowe linie debetowe na koncie. Przedsiębiorca może także skorzystać z zadłużenia na karcie kredytowej.

Nowa firma najczęściej szuka tanich środków na zachowanie płynności finansowej, jednych z najkorzystniejszych rozwiązań są debety w koncie i zadłużenie na karcie kredytowej.

Nie wszystkie jednak banki oferują debet w koncie dla startupów. Jeśli nowa firma chce uzyskać limit w rachunku musi się udać do Banku BPS, Inteligo, MultiBanku lub mBanku. By móc starać się o linię debetową najczęściej przedsiębiorstwo musi działać przynajmniej 3 miesiące – tak jest w PKO BP lub 6 miesięcy w BOŚ Banku i ING Banku Śląskim. Dopiero po dwóch latach działalności możliwe jest uzyskanie debetu w BPH lub w BNP Paribas Banku.

Debet w koncie, ale niewielki

Nowe firmy nie mogą liczyć na zbyt wysoki limit na rachunku. W Inteligo wynosi on niespełna 2 tys. zł, w Banku BPS – 5 tys. zł, natomiast w mBanku jest to już kwota w wysokości 10 tys. zł. Na większe sumy mogą pozwolić sobie starsze stażem przedsiębiorstwa. Największą kwotę limitu oferuje mBank, jednak firma jest dodatkowo sprawdzana, a linia debetowa zabezpieczona hipoteka lub np. środkami na lokacie.

Oprocentowanie debetu w koncie

Nie wszystkie banki podają wysokość odsetek naliczanych w linii debetowej. Wśród tych, które wymieniają ich wartość najniższe posiada Raiffeisen Bank, do stopy WIBOR dodawane jest minimum 2,6 % marży, czyli oprocentowanie wynosi ok. 7,4 %. Warunkiem tak małych odsetek jest dodatkowe zabezpieczenie. Najwyższe odsetki zapłacą klienci PKO BP i Inteligo – odpowiednio 22 i 21 %.

Zaletą debetów jest fakt, że każdy wpływ na rachunek zmniejsza zadłużenie. Klient nie możne jednak skorzystać, tak jak w przypadku karty kredytowej z okresu bezodsetkowego.

Karta kredytowa dla nowych firm

Tak, jak w przypadku debetu w koncie nie każdy bank może zaproponować nowej firmie kartę kredytową. Młoda firma może się o nią starać w Banku Millenium, mBanku oraz MultiBanku. W innym przypadku wymagany jest minimalny czas funkcjonowania przedsiębiorstwa, który wynosi zazwyczaj 3 miesiące – ING Bank Śląski, PKO BP. Dopiero po dwóch latach firma dostanie kartę w BNP Paribas, Citi Handlowym czy Nordea Banku.

Limit kredytowy w przypadku kart zależy najczęściej od wysokości przychodów, dlatego jest ustalany indywidualnie. W Nordea Banku jest to 4% przychodów przedsiębiorstwa, w FM Banku – 20 tys. zł, natomiast w Alior Banku może wynieść aż 300 tys. zł.

Okres bezodsetkowy

Najdłuższy okres bezodsetkowy oferuje BNP Paribas, bo aż 58 dni. W zdecydowanej części banków czas ten przekracza 50 dni, odstępstwem od tej reguły jest 7 dni w Pekao SA.

Okres bezgotówkowy obejmuje wyłącznie transakcje bezgotówkowe, oprocentowanie dotyczy już wypłat z bankomatów. Odsetki wynoszą wówczas od 21 % w Millenium do 9,99% w BNP Paribas oraz Raiffeisen Banku.

Dodatkowo na koszt karty kredytowej wpływają również prowizje i opłaty za jej wydanie.

Czytaj więcej:

Bank – konta firmowe: