Oferty kredytowe dla nowych i stałych klientów

Do przeprowadzenia analiz zastosowaliśmy kryterium w postaci kredytu gotówkowego zaciąganego na kwotę 10 000 zł na okres 3 lat.

Nasza analiza dotyczy podsumowania atrakcyjności ofert bankowych kierowanych do nowych i stałych klientów. Co ciekaw, wiele banków oferuje jednakowe usługi względem nowych oraz stałych klientów.

Kredyt gotówkowy dla nowych i stałych klientów

Obecnie wśród klientów banków istnieje przekonanie o korzystniejszych i tańszych ofertach kredytowych

Najtańszy kredyt gotówkowy

kierowanych do stałych oraz zaufanych klientów. Niemniej jednak po przeprowadzeniu przez nas analiz okazało się, że wiele banków nie udostępnia lepszych warunków dla stałych klientów, lecz przedstawia jedną ofertę skierowaną do ogółu klientów.  Zazwyczaj właśnie takie oferty okazują się najbardziej atrakcyjne.

Kredyt gotówkowy to najbardziej znany produkt bankowy. Jest chętnie zaciągany ze względu na prostą procedurę spłaty i możliwie szybki czas pozyskania niezbędnych środków finansowych. Niemniej jednak, charakteryzuje się on wysokimi kosztami pozyskania. Klienci w takim przypadku zazwyczaj udają się do banku,w którym posiadają konto osobiste lub z którego usług korzystali wcześniej, w nadziei na pozyskanie tańszego kredytu gotówkowego. W praktyce wiele banków faktycznie przydziela korzystniejsze warunki stałym klientom, co nie wyklucza faktu, że inne banki posiadają tańsze oferty skierowane do wszystkich klientów na jednakowych warunkach.

Banki udzielające najtańszych kredytów gotówkowych

Najtańsze kredyty gotówkowe posiadają banki, których oferty są skierowane do wszystkich klientów na jednakowych warunkach. Wyłoniliśmy cztery banki, których oferty kredytu gotówkowego na identycznych warunkach dla wszystkich są tańsze od ofert dla stałych klientów w pozostałych bankach. Najtańsze kredyty gotówkowe posiadają: BNP Paribas, Meritum Bank, Euro Bank, Getin Bank.

W świetle wyniku naszej analizy nie należy kierować się zaufaniem wobec banku lecz szukać najatrakcyjniejszych ofert. Obecnie na rynku kredytowym najlepsze oferty kredytu gotówkowego posiadają PNB Paribas i Meritum Bank.

Dla przykładu koszt kredytu gotówkowego w PNB Paribas,  zaciągniętego na 3 lata na kwotę 10 000 zł, nie przekracza 2 000 zł, natomiast w Banku Pocztowym wynosi 5 740 zł, a dla stałych klientów 5 554 zł, co nadal jest mało atrakcyjną ofertą. W takim przypadku jedyną zaletą skorzystania z oferty stałego banku jest mniej formalności podczas pozyskiwania kredytu.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego nie wyznacza jego końcowego kosztu!

Przy wyborze kredytu gotówkowego nie należy kierować się wyłącznie wysokością oprocentowania. Ostateczny koszt to połączenie oprocentowania oraz ubezpieczenia, opłat i prowizji z tytułu udzielenia kredytu. Opłaty te często są tak wysokie, że kredyty o wyższym oprocentowaniu okazują się tańsze od tych z oprocentowaniem niższym. Dlatego też zawsze trzeba pytać o ostateczne koszty kredytu.

Porównanie kosztów kredytu gotówkowego na kwotę 10 tys. zł na okres 3 lat

Źródło tabeli: bankier.pl

Czytaj więcej: