Konto osobiste a konto oszczędnościowe

Wybierając konto osobiste należy dostosować je do naszych indywidualnych potrzeb. Pod uwagę powinniśmy wziąć wziąć również koszty prowadzenia takiego konta, czyli opłaty pobierane za różne operacje bankowe.

Na koszty konta bankowego składają się przede wszystkim opłaty za operacje bankowe wykonywane w ramach prowadzenia rachunku, mowa o przelewach, zleceniach stałych czy wypłatach gotówki z bankomatów. Decyzję o wyborze konta osobistego powinno się podjąć po wcześniejszym przeanalizowaniu obrębów powiązanych z użytkowaniem konta, jak operacje bankowe, oszczędzanie, wypłaty z bankomatów czy dostępność kredytów.

Co wybrać: konto osobiste czy konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest rachunkiem, na którym wykonywane są operacje bankowe związane z codziennymi czynnościami i dokonywaniu podstawowych płatności, jak opłacanie rachunków, otrzymywanie wynagrodzenia, wykonywane przelewów. Regularne wpływy na rachunek pozwalają na otrzymywanie dodatkowych produktów bankowych, jak np. limit debetowy.

Konto oszczędnościowe pozwala na oszczędzanie połączone z bezproblemowych dostępem do środków na rachunku. Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest podobne do tego, które posiadają lokaty bankowe. W tym przypadku można bez opłat wypłacać pieniądze z rachunku, zazwyczaj darmowa jest tylko jedna wypłata w miesiącu.

Wypłata gotówki

Najczęstszym sposobem wypłaty gotówki są wypłaty z bankomatów lub korzystanie z terminala kart płatniczych. W przypadku bankomatów warto zwracać uwagę na to, z jakich wybieramy gotówkę, ponieważ z niektórych obcych pobierana jest prowizja. Są banki, które jednak umożliwiają wybieranie gotówki z wszystkich bankomatów bezpłatnie.

Atrakcyjne oferty kont osobistych

Obecnie banki posiadają w swojej ofercie rachunki osobiste, które mają dość wysokie oprocentowanie bądź można na nich zarabiać dzięki programowi premiowemu. Dodatkowe pieniądze można wówczas zarobić korzystając z konkretnych operacji – przelewy, zlecenia stałe czy wypłaty z bankomatów kartą innej instytucji finansowej. Założenie konta bankowego możliwe jest również w wielu przypadkach przez Internet, więc klient nie musi tracić czasu na wizytę w oddziale banku.

Konto osobiste, a dostęp do szybkiej gotówki?

Posiadając konto osobiste, na które regularnie dokonywane są wpłaty klient może starać się o limit debetowy. Bez dodatkowych formalności może on liczyć na łatwy dostęp do dodatkowej gotówki. Warto również zastanowić się nad kartą kredytową, która pozwala na skorzystanie z darmowego kredytu, jeśli zostanie on spłacony przed okresem rozliczeniowych, czyli ok. 50 dniach.