Coraz mniej lokali w Warszawie w ramach programu „Rodzina na swoim”

Sytuacja na polskim rynku nieruchomości wciąż się pogarsza. Coraz trudniej jest znaleźć mieszkanie kwalifikujące się do kredytu „Rodzina na swoim”. Zaistniała sytuacja jest wynikiem wprowadzenia zmian w

Rodzina na swoim a dostępność mieszkań

programie rządowym z dopłatami. Chodzi dokładnie o wprowadzenie limitów cenowych za 1 mkw. mieszkania. Najgorzej sytuacja wygląda obecnie w Warszawie.

Coraz trudniej o mieszkanie w ramach kredytu z dopłatami!

Od października 2011 roku ceny za 1 mkw. mieszkań zostały po raz kolejny obniżone. Zmiana ta jest wynikiem cyklicznej rewizji wysokości kosztu budowy nieruchomości mieszkalnej, której dokonują wojewodowie.

Do tej pory w Warszawie w ramach „Rodziny na swoim” dostępne były mieszkania w cenie do 7011,50 zł za 1 mkw. Aktualnie cena ta została zmniejszona do kwoty 6435 zł za 1 mkw. Nie jest to jeszcze najgorsza sytuacja, po niższej cenie jest dostępnych około 12% wszystkich mieszkań oferowanych przez deweloperów. !2% stanowi około 1500 – 2000 mieszkań.

Sytuacja mieszkaniowa znacznie gorzej przedstawia się na rynku wtórnym, gdzie limit zmniejszył się z 5609,20 do 5148 zł za 1 mkw. Przedstawione limity na mieszkania z drugiej ręki stanowią praktycznie zaporę, gdyż mieszkań po tak niskich cenach jest bardzo niewiele, a jeżeli już znajdzie się jakieś w odpowiedniej cenie, to zazwyczaj zlokalizowane jest dość daleko na obrzeżach miasta. Często standard takich mieszkań również nie jest zbyt wysoki.

W przypadku Warszawy nabycie mieszkania na rynku wtórnym w ramach Rodziny na swoim jest praktycznie rzeczą niemożliwą. Zmianę sytuacji mogą jedynie spowodować drastyczne obniżki cen mieszkań przez sprzedających.

Rodzina na swoim – gdzie szukać wyższych limitów cenowych za mieszkania?

Z wyższymi limitami cenowymi spotkamy się na Opolszczyźnie, Pomorzu czy Kujawach. Kujawy okazały się ciekawostką w skali całego kraju, gdyż mieszkańcy Bydgoszczy i Torunia nawet po wprowadzeniu limitów mogli przebierać w mieszkaniach. Istnieje tam bardzo szeroka i atrakcyjna oferta mieszkaniowa.  Na dodatek w Bydgoszczy i Torunia limity zostały zwiększone o 8% od października 2011r. Na rynku pierwotnym będzie można wydać 5409 zł za 1 mkw. zamiast obecnych 5010 złotych. Za mieszkanie używane będzie można zapłacić maksymalnie 4327,2 zł za 1 mkw., zamiast obecnych 4008 złotych.

Czytaj więcej: