Duża dostępność kredytów dla firm w Polsce

kredyt dla małych i średnich firmIlość odrzucanych wniosków o kredyt dla małych i średnich firm od momentu kryzysu w Europie zwiększyła się aż czterokrotnie. W Polsce liczba ta się nie zmieniła.

W roku 2007 liczba udzielanych kredytów była znacznie większa, a statystyczny bank odrzucał zaledwie jeden wniosek na 31 złożonych, wówczas wskaźnik wyniósł 3,2 %.

 

Po kryzysie wskaźnik znacznie się podniósł (12,9 %), w całej Europie aż czterokrotnie, od tego momentu o kredyt dla firmy jest znacznie trudniej.

Obecnie już co ósma firma, która złożyła wniosek o kredyt nie może liczyć na jego przyznanie. Co trzecie przedsiębiorstwo nie dostanie kredytu dla firm w Bułgarii, w Irlandii i na Łotwie kredytu nie przyznaje się co czwartej firmie, natomiast w Holandii czy na Łotwie aż jedna piąta przedsiębiorców jest odsyłana z kwitkiem.

Liczba udzielanych kredytów dla firm w Polsce się nie zmienia

W Polsce liczba udzielanych kredytów dla firm nie zmieniła się tak drastycznie. Pożyczki są dość łatwo dostępne, a kryzys nie wpłynął na znaczne odrzucanie wniosków o kredyt. Współczynnik w Polsce wynosił w 2010 roku 4,3 %, natomiast w 2007 roku kredytu nie otrzymywało 3,7 % przedsiębiorstw z sektora MSP.

Bez większych problemów kredyt dla firmy otrzymają nadal przedsiębiorcy na Cyprze, Malcie czy w Finlandii.

Czytaj więcej:

 

Tags: ,