Co dalej z kartami kredytowymi?

karty kredytoweLiczba kart kredytowych w ostatnim półroczu spadła o ok 2,5 mln. Ostrzejsze kryteria przyznawania i kryzys wpłynęły na zmniejszenie ich ilości, jednak banki nie zrezygnują tak szybko z łatwego zarobku.

Na pewno każdy z nas pamięta, że kartę kredytową jeszcze nie tak dawno można było dostać praktycznie wszędzie. Biorąc kredyt na pralkę, kredyt hipoteczny czy tankując auto na stacji każdy mógł otrzymać kredytówkę.

Obecnie banki zaostrzyły kryteria przyznawania kart kredytowych z uwagi na wzrost ilości zagrożonych umów w wysokości ok. 5%. Kartę kredytową nie dostanie teraz każdy. Liczba przyznawanych kredytówek spada. W 2009 roku liczba kart kredytowych wynosiła ok. 11 mln, dziś ta liczba spadła do 8,4 mln.

Niektóre banki usuwają niebezpieczne karty, które zalegają u klientów, a mogą być wykorzystane w kryzysie, gdzie miałyby problem z ich spłaceniem.

Sigma Bank w ostatnim czasie pozbawił kart kredytowych ok. 0,5 mln klientów.

Banki nie tak łatwo chcą zrezygnować z kart kredytowych, jest to przecież dla nich spory zysk, gdyż zarabiają na prowizjach od transakcji, opłatach oraz wyższym oprocentowaniu niż w przypadku zwykłych kredytów.

Ilość wydawanych kart kredytowych spadła, obecnie jest nastawiona nie na ilość lecz na jakość pozyskanych klientów i ich aktywność.

PKO PB odnotował nieznaczny wzrost wydawanych kart kredytowych i osób aktywnie z nich korzystających. Zauważalne to jest przede wszystkim w wysokości zadłużenia oraz liczby dokonywanych transakcji. Karta kredytowa w pierwszym roku jest darmowa, a może się o nią starać osoba, która zarabia minimum 850 zł miesięcznie.

Citi Handlowy posiada ofertę karty kredytowej z Wizzairem i multibrandową kartę Mastercard, która daje uprawnia do wielu zniżek i upustów.

Wydawanie kart kredytowych spotyka się jednak ostatnio z niechęcią wielu banków. Decydują o tym zwłaszcza prognozy ekonomistów spodziewających się w Polsce drugiej fali światowego kryzysu.

Karty kredytowe są drogim produktem, wysokość odsetek jest uzależniona od banku i może wynieść od 30 – 50 %. Każda osoba korzystająca z karty kredytowej powinna mieć świadomość, że po okresie bezodstkowym zapłaci znacznie więcej niż pożyczyła.