Kredyt w banku a singiel

kredyt hipoteczny dla singliTo czy dostaniemy kredyt hipoteczny uzależnione jest od zdolności kredytowej, a nie od tego czy posiadamy męża/żonę.

Singiel określany jest jako osoba, która żyje poza związkiem małżeńskim czy w konkubinacie, coraz częściej dla banku nie ma znaczenia czy osoby są formalnie małżeństwem. Najistotniejsze jest to w przypadku rządowego programu Rodzina na swoim, gdzie konieczne jest przedstawienie aktu małżeństwa, by uzyskać kredyt z dopłatą.

Generalnie o kredyt hipoteczny mogą starać się również osoby, które nie są ze sobą formalnie związane.

Oferty dla singli

Banki posiadają w swoich ofertach wiele produktów przeznaczonych specjalnie dla singli. Zakładając rachunek osobisty bank nie pyta o stan cywilny. Jeśli chodzi o rachunki oszczędnościowo – rozliczeniowe możliwe jest ustanowienie współwłasności i upoważnienie dowolnej osoby, by mogła korzystać z rachunku, nie koniecznie z nami spokrewnioną.

Dopiero kredyt hipoteczny Rodzina na swoim, od niedawna wyróżnił osoby nie będące w związku małżeńskim, a chcące starać się o kredyt hipoteczny z dopłatą rządową. Obecnie mogą się o niego starać nie tylko rodziny wychowujące dzieci, ale również single. Przez osiem lat Państwo dopłaca do ok. połowy odsetek kredytu hipotecznego. Niestety wraz ze zmianami i możliwości skorzystania z dopłat przez osoby samotne zaostrzono inne warunki, co spowodowało mniejszy dostęp mieszkań, które kwalifikują się do programu Rodzina na swoim.

Aby móc skorzystać z dopłaty powierzchnia mieszkania nie może przekroczyć 75 mkw, państwo dopłaca wówczas do jedynie 50 mkw dla rodziny, a 50 mkw dla singla, z czego dopłata przyznawana jest do 30 mkw.