Firmy nie zawsze korzystają z e-konta

konto internetoweMimo dostępu do konta przez internet nie korzysta z niego 41% klientów indywidualnych i 35% przedsiębiorców.

W 2011 roku liczba aktywnie korzystających z konta wyniesie więcej niż 10 mln. Już pod koniec II kwartału osób, które używają aktywnie konta internetowego wyniosła 9 923 tys.
Niestety odsetek osób aktywnych do wszystkich osób, które mają dostęp do bankowości internetowej od lat radykalnie się nie zmienia. W porównaniu do I połowy 2010 odnotowano przyrost o 19,8%.

Niestety dla wielu Polaków wciąż decydującą barierą jest ograniczony dostęp do szerokopasmowego Internetu, brak swobody w posługiwaniu się nowościami technologicznymi czy wiek.

Konto internetowe dla firm

Jeśli wstrzemięźliwość w korzystaniu z Internetu można wytłumaczyć u osób prywatnych to liczba aktywnie korzystających w przypadku przedsiębiorstw jest zdumiewająca. Obecnie dostęp do konta bankowego przez internet ma ok. 1 614 tys. przedsiębiorstw, z czego aktywnie korzysta 1 mln firm. W porównaniu do klientów detalicznych to wyższy odsetek – 62%, jednak przyrost jest znacznie wolniejszy niż w przypadku klientów indywidualnych.

Wielu przedsiębiorców jeszcze nie zdaje sobie sprawy z możliwości jakie daje bankowość internetowa i możliwości zaoszczędzenia na kosztach prowadzenia rachunku i transakcjach finansowych. Konto firmowe przez Internet jest zazwyczaj darmowe, a nawet jeśli nie to jego obsługa jest zdecydowanie tańsza niż w przypadku tradycyjnego rachunku. Przedsiębiorca może liczyć również na tańsze lub darmowe przelewy do ZUS i US.

Zobacz też: