Kredyt bez dodatkowego oszczędzania na emeryturę będzie niemożliwy?

kredyt hipoteczny rekomendacja sWchodząca od stycznia rekomendacja S wprowadza znaczne ograniczenia w wyliczaniu zdolności kredytowej, jedną z nich jest uwzględnianie dochodów po przejściu kredytobiorcy na emeryturę.

Wprowadzenie rekomendacji S

Banki od stycznia będą musiały uwzględnić spadek dochodów po przejściu na emeryturę. Konieczne będzie to wówczas, gdy kredyt będzie spłacany dłużej, również po uzyskaniu weku emerytalnego. Raty spłacane w tym okresie musiałby być niższe, by pieniędzy starczyło nie tylko na spłatę zobowiązania, ale i na normalne życie. Jednocześnie rząd informuje społeczeństwo, że bez dodatkowego oszczędzania wysokość świadczeń emerytalnych będzie niska. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że osoby starające się o kredyt hipoteczny będą musiały dodatkowo oszczędzać na emeryturę.

Obecnie kredytu można udzielić, kiedy ostatnia rata kredytu zostanie spłacona maksymalnie w wieku 70 – 80 lat. Kredyty takie wbrew pozorom zdarzają się bardzo często, gdyż młode małżeństwa dołączają do kredytu swoich rodziców, by zwiększyć swoją zdolność kredytową. Ich dochody pozwalają na uzyskanie większej kwoty kredytu.

Nowe przepisy nie pozwalałyby na taka sytuację, ponieważ wysokość emerytury (zgodnie z wyliczeniami) wynosiłaby niespełna 30% dotychczasowych dochodów, bez dodatkowych oszczędności emerytura nie zapewni nam dostatniego życia.

 Chcąc uniknąć takich sytuacji banki znalazły rozwiązanie, mianowicie chodzi o to, że będą one przeprowadzać wyliczenia tylko dla kredytobiorcy, który osiąga najwyższe dochody. Jeśli to rodzice będą tymi, którzy osiągają najwyższe dochody zapewne będą musieli dodatkowo odkładać na emeryturę. Banki wraz z kredytem w pakiecie zaoferują produkty pozwalające dodatkowo oszczędzać na jesień życia.

Więcej o emeryturach na portalu emerytalnym:www godna-emerytura.pl