Nowe zasady kredytu konsumenckiego na święta

kredyt gotówkowy, pozyczka gotowkowa18-stego grudnia wchodzi w życie nowa ustawa dotycząca kredytu konsumenckiego. Limit kredytu zwiększy się do 255 550 zł.

Od 18 grudnia 2011 roku za kredyt konsumencki będzie uważany kredyt wzięty na cele nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przepisy będą dotyczyć zarówno kredytów gotówkowych, pożyczek gotówkowych jak i zakupów na raty, czyli SKOK-i czy parabanki. Limit przyznawania zwiększy się z 80 tys. zł do 255 550 zł.

Prowizja

Suma opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy kredytu konsumenckiego mogła wynieść maksymalnie 5% kwoty kredytu, po zmianie ten próg zostanie zlikwidowany.

Wcześniejsza spłata kredytu

Po zmianach banki będą mogły zastrzec w umowie prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu, której dzisiaj nie ma, ale wyłącznie przy kredytach o stałej stopie oprocentowania. Prowizją zostanie pobrana, gdy w ciągu 12 miesięcy spłacona rata przed terminem wyniesie trzykrotność średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 1% kwoty spłacanej przed terminem, gdy okres terminy spłaty wynosi więcej niż rok, a 0,5% gdy czas ten jest mniejszy niż 12 miesięcy.

Rezygnacja z kredytu

Do 14 dni klient będzie mógł się wycofać od podpisania umowy, bez podawania przyczyn. Konieczne będzie jedynie uiszczenie odsetek za okres od dnia wypłaty do czasu spłaty kredytu.

Czytaj więcej o kredycie gotówkowym: