Nie zaciągaj „na ślepo” kredytu hipotecznego!

Kredyt hipoteczny oznacza zawsze wieloletnią spłatę zadłużenia.  Niestety kredytobiorcy zazwyczaj lekceważą tą ważną kwestię.  Chodzi tutaj o spłatę przez 20-30 lat. Jest to bardzo długi okres czasu, w trakcie którego może zdarzyć się wiele

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny!

rzeczy oraz nastąpić sporo zmian, zarówno w życiu kredytobiorcy, jak i gospodarce.

Miej na uwadze przyszłą spłatę kredytu hipotecznego!

Kredytobiorcy najczęściej zapominają bądź nie myślą o przyszłości i konieczności długoterminowej spłaty kredytu hipotecznego. Dopasowują kredyt hipoteczny do swoich obecnych warunków pracy, nie zastanawiają się nad dalszymi kosztami kredytowymi. Potencjalny kredytobiorca bardzo niechętnie oszczędza długoterminowo. Niestety koniunktura zmienia się cyklicznie, oznacza to, że co jakiś czas b=mamy do czynienia ze wzrostem bezrobocia. W celu jak najlepszego zabezpieczenia możliwości spłaty kredytu hipotecznego w przyszłości warto gromadzić pewne oszczędności.

Pamiętajmy także, że dobrze jest sprawdzić czy dany bank umożliwia opcję zawieszenia spłaty kredytu na pewien czas jeśli naprawdę zaistnieje taka potrzeba po stronie kredytobiorcy. Mało osób zwraca uwagę na takie drobne rzeczy, niemniej jednak mogą one okazać się w przyszłości niezwykle użyteczne!

Uwaga na promocyjne kredyty hipoteczne!

Zbliża się okres świąteczny, w którym wiele banków przygotowuje z pozoru bardzo atrakcyjne oferty dla klientów. Najczęściej oferowane są kredyty hipoteczne z obniżonymi marżami. Można się spotkać na przykład z kredytem z obniżoną marżą przez pierwszych 5 lat. W taki sposób wyliczona rata odsetkowa wydaje się być bardzo korzystna. Oczywiście tak jest… ale tylko przez pierwszych 5 lat. Trzeba brać pod uwagę kolejne 20-25 lat spłaty, w trakcie których marża będzie znacznie wyższa. Dodatkowo obecnej sytuacji jesteśmy w pewnym sensie pewni, a przyszłości…? Z punktu widzenia wielu analityków finansowych jest to bardzo ryzykowne zagranie.

Zwracaj uwagę na drobne szczegóły podczas podpisywania umowy kredytu hipotecznego!

Zanim podpiszesz umowę kredytu hipotecznego przemyśl kilka spraw. Jedną z często pomijanych albo dopasowywanych do obecnej sytuacji spraw jest data dokonywania wpłaty rat kredytowych. W jaki sposób kredytobiorcy najczęściej popełniają błąd? Wybierają oni najczęściej dzień następujący po otrzymaniu wypłaty, kiedy posiadają najwięcej środków pieniężnych do dyspozycji,. Jest to bardzo logiczne rozwiązanie. Niestety także w tym przypadku trzeba patrzeć długoterminowo. Rzadko kiedy zdarza się, że określona osoba pracuje w tym samym miejscu przez 20-30 lat… W przypadku zmiany pracy należy liczyć się z z różnymi terminami dokonywania wypłat należności. Najczęściej są to początkowe dni miesiąca, niemniej jednak może to być 1, jak i 10 dzień miesiąca… Najbezpieczniej jest więc ustalić termin dokonywania wpłat rat kredytowych po 10 dniu miesiąca. Każda zmiana w umowie kredytowej jest obarczona opłatą około 100 zł. 

Reasumując, przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie towarzyszące mu koszty na przestrzeni całego okresu kredytowania. W niniejszym artykule skupiłam się na drobnych aspektach, o których zapominają kredytobiorcy. Pod uwagę należy oczywiście wziąć również podstawowe parametry kredytu hipotecznego, jak oprocentowanie, wysokość prowizji, opłaty za udzielenie kredytu, konieczność ubezpieczenia się oraz ilość dni rozliczeniowych w roku (360 lub 365). Da kredytobiorcy znacznie lepsza jest opcja rozliczania według 365 dni. Jeśli oprocentowanie kredytu podzielimy przez liczbę dni w roku to otrzymamy dzienne oprocentowanie kredytu. W przypadku podzielenia przez 360 dni będzie ono wyższe niż w przypadku 365 dni.

Czytaj więcej: