Kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Zakup mieszkania na rynku czy to pierwotnym czy wtórnym mam swoje wady i zalety. Warto sprawdzić na czym wyjdziemy najlepiej. Analitycy z Comperia.pl podpowiadają.kredyt hipoteczny mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego?

W zależności z jakiej formy kredytu chcemy skorzystać możemy liczyć na różne korzyści. W przypadku Rodziny na Swoim najlepiej zdecydować się na nowe mieszkanie, gdy chcemy uniknąć długiego opłacania ubezpieczenia pomostowego warto skorzystać z mieszkania z rynku wtórnego.

Ubezpieczenie pomostowe

Bank musi się jakoś zabezpieczyć do czasu prawomocnego ustanowienia wpisu hipotecznego na rzecz banku w księdze wieczystej, dlatego wymaga na kredytobiorcy płacenia ubezpieczenia pomostowego. Ubezpieczenie to pobierane jest w formie dodatkowej składki, która jest doliczana do raty bądź okresowo podniesionej wysokości marży. Koszt takiej opłaty to najczęściej ok. 200 – 300 zł więcej miesięcznie na 300 tys. zł przez ok. 3 – 6 miesięcy.

W przypadku mieszkania z rynku wtórnego wniosek o dokonanie wpisu na rzecz banku składa się po podpisaniu aktu notarialnego, ubezpieczenie pomostowe płaci się tylko przez kilka miesięcy.

Jeśli kredytobiorca kupuje mieszkanie na rynku pierwotnym sprawa wygląda nieco inaczej. Takie mieszkanie zazwyczaj jest dopiero w trakcie budowy, dlatego nie posiada jeszcze księgi wieczystej, a akt notarialny podpisywany jest dopiero po oddaniu mieszkania do użytku. W tym przypadku ubezpieczenie pomostowe opłaca się od momentu zaciągnięcia kredytu, a następnie do chwili podpisania aktu notarialnego i do momentu ustalenia zabezpieczenia dla banku.

Inne opłaty

Kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku pierwotnego wypłacany jest w transzach, dzięki czemu bank może sprawdzić postępy w pracach budowlanych, od których może uzależnić wypłatę transz. Inspekcja jest płatna (ok. 200 zł).

Raty

Jeśli chodzi o mieszkanie z rynku wtórego całość rat spłaca się od momentu uruchomienia kredytu (odsetki + kapitał). Przy nieruchomości z rynku pierwotnego raty kapitałowo – odsetkowe płaci się dopiero po uruchomieniu ostatniej transzy.

Rodzina na swoim

Od września 2011 roku wprowadzono limit na mieszkania zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego. Wyższy limit obowiązuje obecnie od ceny mieszkania z rynku pierwotnego (o 25%). Dodatkowo wysokie ceny nowych nieruchomości spowodowały, że do programu Rodzina na swoim, w większych miastach kwalifikują się obecnie praktycznie tylko mieszkania z rynku wtórnego.