PKO BP przestaje udzielać kredytów w euro

Bank PKO BP postanowił zaprzestać udzielania kredytów pod zastaw hipoteczny w obcych walutach. Bank najpierw odstąpił od pożyczania kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, obecnie zamierza udzielać tego rodzaju kredytów wyłącznie w PLN.

Wzrasta udział kredytów hipotecznych w PLN na rynku kredytowym!

Kredyt hipoteczny w PLN

PKO BP zamierza wycofać z oferty kredyty hipoteczne w walutach obcych. Teraz kredyt hipoteczny będzie można otrzymać jedynie w polskich złotych. Bank najpierw wycofał kredyty we frankach szwajcarskich, teraz pod „nóż” zostało wzięte euro.

Sami klienci banku coraz rzadziej pytają o kredyty walutowe. Wpływ na taki stan miały z pewnością ostatnie wahania kursu franka szwajcarskiego. Klienci stali się bardziej świadomi istniejącego ryzyka. Do tej pory istniało przekonanie, że złoty może się jedynie umacniać. Polacy przekonali się, że może być inaczej. Istotne jest także negatywne nastawienie regulatora rynku i instytucji nadzorczych.

Decyzja PKO BP o odstąpieniu od udzielania kredytów hipotecznych w walutach obcych z pewnością mocno odbije się na rynku kredytów walutowych. PKO BP to jeden z banków, które udzielały najwięcej kredytów walutowych. W ostatnich kwartałach udzielał po około 70 mln zł kredytów w walutach obcych miesięcznie – niemal wyłącznie w euro.

Podaż kredytów hipotecznych w walutach obcych z pewnością nadal będzie spadać i ostatecznie ustabilizuje się na niskim poziomie. Wzrośnie za to popyt kredytów w PLN. Na skutek ostatnich drastycznych wahań kursu franka szwajcarskiego Polacy zaczęli poważnie obawiać się o swoje oszczędności i możliwość wypłacalności w przyszłości.

Czytaj więcej: