Kredyt hipoteczny w Euro? Złóż wniosek do końca roku!

1 stycznia 2012 roku zacznie obowiązywać rekomendacja S,w związku z tym, osoby, które chcą skorzystać z kredytu hipotecznego w Euro na starych warunkach powinny złożyć wniosek jeszcze przed Nowym Rokiem.kredyt hipoteczny w euro

Rekomendacja S wprowadza większe restrykcje w badaniu zdolności kredytowej klientów. Od 2012 roku banki będą obliczały zdolność kredytową na okres kredytowania maksymalnie do 25 lat, obecnie wydłużany jest nawet do 30 – 40 lat.

Dodatkowo ograniczenia wprowadza rekomendacja T, która ogranicza wysokość miesięcznych zobowiązań, dla osób zarabiających średnią krajową, którzy będą chcieli zaciągnąć kredyt, suma wszystkich miesięcznych rat nie będzie mogła przekroczyć 42% miesięcznych dochodów.

Takie regulacje znacznie obniżą liczbę udzielanych kredytów długoterminowych. Ich wartość może spaść nawet od 20 – 40 %!

Kredyt na starych warunkach jeszcze do końca roku

Banki postanowiły pójść na rękę klientom, dlatego osoby, które złożą wniosek o kredyt hipoteczny do 31 grudnia 2011 roku będą miały rozpatrywany wniosek na starych zasadach, są to: Deutsche Bank, Kredyt Bank, Millennium, MultiBank, Nordea. Nie jest jednak powiedziane, że każdy kto złoży wniosek przed Nowym Rokiem na pewno spełni wszystkie kryteria i kredyt dostanie.

Obawy przed ostrzejszymi zasadami widać przede wszystkim w ilości składanych wniosków, ich liczba w grudniu wzrosła prawie dwukrotnie. Również rata kredytu hipotecznego w euro jest znacznie tańsza niż przy kredycie w polskich złotych.

Niestety o kredyt hipoteczny w obcych walutach jest coraz trudniej. W ostatnich miesiącach coraz więcej banków wycofuje ofertę kredytów w Euro, kredyt hipoteczny we frankach jest już praktycznie niedostępny. Aby dostać jeszcze kredyt w Euro trzeba spełnić dość wysokie wymagania nałożone przez banki dotyczące dochodów jak i wkładu własnego. O kredyt w obcej walucie mogą się starać głównie osoby zamożniejsze, które zaciągają zobowiązanie na wyższe kwoty.

Osoby, które będą starać się o kredyt hipoteczny w PLN na nowych zasadach otrzymają jedynie o 7 – 8% mniejszą kwotę zobowiązania. Zmianę najbardziej odczują osoby starające się o kredyt w obcej walucie.