Masowe drożenie produktów bankowych

W 2012 roku klientów banków czeka wiele niekorzystnych zmian. Banki planują podniesienie prowizji i wprowadzenie opłat za operacje, które dotychczas były darmowe. Pewne banki już od pewnego czasu wprowadzają zmiany, reszta rozpocznie ich wprowadzanie on 2012 roku.

Droższe kredyty i konta bankowe 2012

W pierwszym kwartale 2012 roku zmiany planuje na przykład BZ WBK. Wprowadzi on podwyżki dla posiadaczy rachunku dla młodych. Wszystkie osoby, które ukończą 26 lat i nie będą wykazywały minimalnych wpływów na konto w wysokości 1 000 zł będą musiały zapłacić 7 zł miesięcznie za prowadzenie konta osobistego.
Dodatkowo BZ WBK wprowadzi opłatę w wysokości 7 zł za dokonywanie przelewu w placówce banku.

Od nowego roku banki będą zdecydowanie dokładniej kalkulować wszelki koszty i poszukiwać oszczędności lub większych zysków. Stali klienci banków, aktywnie korzystający z kredytów i kart debetowych z pewnością mogą liczyć na zniżki i preferencyjne warunki. Niestety pozostali klienci z pewnością odczują wyższe koszty usług bankowych. Duże koszty dla banków stanowi utrzymanie kart debetowych, przez co koszt ich użytkowania może ulec zwiększeniu.

Znacznemu zwiększeniu kosztów ulegną przede wszystkim oferty kredytowe. Klienci odczują wzrost oprocentowania oraz wyższe opłaty i prowizje za udzielenie kredytu. Najwyższe koszty będą dotyczyć kredytów walutowych.

Znaczna część podwyżek będzie efektem wprowadzenia nowej ustawy o kredycie konsumenckim, która nakłada na banki wiele nowych obowiązków, co implikuje dodatkowe koszty. Nowa ustawa dotyczy ponad 50 proc. wartości portfela kredytowego sektora.

Zmiany najbardziej będą odczuwalne dla osób zaciągających kredyty hipoteczne. Opłaty i prowizje w bankach będą wyższe. Poza tym kredyty hipoteczne w obcej walucie będą praktycznie nieosiągalne. Dodatkowo wraz z końcem 2012 roku zostanie zlikwidowany program rządowy „Rodzina na swoim„, natomiast na początku 2012 roku zostanie wprowadzona rekomendacja SII, która zwiększy wymogi wobec kredytobiorców. Aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny w 2012 roku trzeba będzie wykazywać wyższa zdolność kredytową, która będzie pozwalała na spłatę kredytu w ciągu maksymalnie 25 lat.

ING Bank podjął już decyzję, że od stycznia marże kredytów hipotecznych zostaną podwyższone o 0,15 pkt proc., a pożyczek hipotecznych o 0,25 pkt procentowego.

Czytaj więcej: