Mała aktywność konta – wyższe prowizje

Osoby, które z konta bankowego lub karty kredytowej korzystają rzadko lub wcale staną niedługo przed dylematem czy płacić wyższe prowizje czy może zrezygnować produktu bankowego.wysokie koszty rachunków bankowych

Banki starają się o zatrzymanie aktywnych klientów, bo tylko na nich zarabiają. Tym samym chcą pozbyć się kont bankowych, które nie przynoszą zysków bądź są nieaktywne.

Od 2012 roku banki wprowadzają coraz więcej opłat za produkty, z których klienci nie korzystają aktywnie, np. za te konta bankowe, a które nie zostanie wpłacone minimum 1 tys. zł.

Banki liczą na to, że prowadzenie wyższych opłat przyczyni się do zamykania nierentownych kont bankowych i tym samym przyniesie spore zyski.

Jeszcze nie tak dawno klient był kuszony nawet 100 złotymi za otwarcie rachunku w banku, wiele osób założyło konto, jednak z niego nie korzystało. Dziś Millennium Bank motywuje klientów do aktywnego korzystania z rachunku, w ramach Dobrego Konta proponuje program money back, który pozwala na zwrot 3% transakcji dokonywanych kartą płatniczą (maksymalnie może to być 50 zł).

Wyższe opłaty za konto bankowe

W mBanku na jeden miesiąc wprowadzono opłatę w wysokości 5 zł miesięcznie za korzystanie z rachunku, można było jej uniknąć, jeśli w ciągu miesiąca wykonało się transakcje kartą o wartości minimum 100 zł miesięcznie.

Do banków, które zdecydują się na wprowadzenie większych lub dodatkowych kosztów za nieaktywne konta zapewne będzie można zaliczyć BZ WBK czy Citi Handlowy. Banki już nie tak chętnie będą również wydawać karty kredytowe. Ich liczba spada od końca 2008 roku i w najbliższym czasie nie widać wzrostów.

Karty kredytowe mogą okazać się dla banku sporym ryzykiem, zwłaszcza w sytuacji, gdy klient nie korzystał z karty, a wyniku problemów ze spłatą dotychczasowych zobowiązań, np. kredytu hipotecznego zaczął korzystać z karty kredytowej, jako jedynego źródła pozyskania środków na spłatę zadłużeń.

Mimo iż liczba kart kredytowych spada to kont bankowych powinno przybyć, w przyszłym roku ich liczba może być o 1 mln większa niż w dniu dzisiejszym.

Be Sociable, Share!
Tags: ,