Nie będzie kredytowania prowizji kredytu

Niektóre banki zdecydowały, że nie będą rozkładać na raty prowizji od kredytów hipotecznych. Co się za tym wiąże uzyskanie kredytów będzie trudniejsze.prowizja

Ustawa o kredycie konsumenckim z grudnia 2011 roku wprowadziła wiele zmian, m.in. nałożyła na banki obowiązek informowania o kosztach kredytu, dzięki czemu klienci nie powinni obawiać się ukrytych kosztów. Korzystny dla kredytobiorców jest zapis, w którym wydłużono okres upoważniający od odstąpienia mowy do 14 dni bez ponoszenia konsekwencji.

Część banków wycofała się z kredytowania prowizji od kredytów hipotecznych, są to: BOŚ, ING Bank Śląski, Kredyt Bank, Pekao Bank Hipoteczny i PKO BP. Wpływ na taki rozwój sytuacji ma fakt, że od kosztów kredytu rozłożonych na raty nie można naliczać odsetek, w związku z czym kredytowanie tych opłat nie jest opłacalne.

Nie wszystkie banki jednak zastosowały się do tych przepisów, można powiedzieć, że interpretacja przepisów była dla każdego była trochę inna, dlatego BPH, Euro Bank, Credit Agricole czy Nordea nadal będą wliczać prowizję w ramach rat kredytu hipotecznego. Niektóre banki szukają możliwości obejścia przepisów, np. poprzez kredytowanie prowizji za pomocą osobnego kredytu gotówkowego.

Innym rozwiązaniem jest połączenie kredytu hipotecznego i pożyczki hipotecznej, wówczas naliczane odsetki na poczet prowizji wypłacane są jako środki na dowolny cel.

Banki nie stosują tych samych rozwiązań, dlatego klient musi być przygotowany również na to, że będzie musiał wpłacić prowizję jeszcze przed wypłatą kredytu.

Be Sociable, Share!
Tags: ,