Rekord przyznanych kredytów w ramach Rodziny na swoim

W związku z wygaszaniem rządowego programu Rodzina na swoim w ostatnim roku wzrosło zainteresowanie kredytem hipotecznym z dopłatami. Rok 2011 okazał się najlepszym w ciągu pięciu lat istnienia programu.podsumowanie w programie rodzina na swoim

Nowelizacja ustawy, która weszła w życie w sierpniu 2011 roku w znacznym stopniu spowodowała wygaszanie programu Rodzina na swoim.  Według jej postanowień limity cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym zostały ograniczone. Dla rynku wtórnego zostały zmniejszone o 43% i o 23% dla rynku pierwotnego. Przeciętna kwota kredytu hipotecznego z dopłatą wyniosła we wrześniu aż 207 tys. zł, a w grudniu osiągnęła 174,3 tys. zł.

Spadek liczby udzielonych kredytów nie jest zaskoczenie, to wynik końca roku i pośpiechu klientów, którzy jeszcze przed grudniem chcieli zdążyć przed zmianą w rekomendacji S. Wedle postanowienia zmianom uległy zasady wyliczania zdolności kredytowej, w związku z tym dostępność kredytów hipotecznych uległa ograniczeniu, a banki będą udzielać kredytów na mniejsze kwoty.

Zmiany w programie Rodzina na swoim

Do najważniejszych zmian wprowadzonych w nowelizacji ustawy zaliczyć można obniżenie współczynnika wyliczającego limity cen mieszkań, do tej pory wynosił on 1,4 po zmianach osiągnął poziom 1,0, co wiązało się z obniżeniem cen mieszkań, które mogą być zakwalifikowane do dopłat o 28,6%. Na rynku wtórnym ten współczynnik wynosi 0,8, co spowodowało obniżenie cen mieszkań o 42,9%.

Wiek kredytobiorcy

Do tej pory nie było wyznaczonych określonych granic wiekowych, obecnie maksymalny wiek osoby starającej się o kredyt w ramach Rodziny na swoim wynosi 35 lat, w przypadku małżeństw przynajmniej jeden ze współmałżonków musi spełniać to kryterium, osoby samotni wychowujące dzieci ono nie obowiązuje.
Rodzina na swoim dla singli

Z dopłat w ramach rządowego programu do niedawna mogły korzystać wyłącznie małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci, od sierpnia 2011 mogą z niego skorzystać również single, z zastrzeżeniem, że powierzchnia mieszkania w ramach dopłat nie może być większa niż 50 mkw, natomiast dopłata objęte jest wyłącznie 30 mkw.
Od początku istnienia programu Rodzina na swoim udzielono 135,8 tys. kredytów na łączną wartość 25 mld zł.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!