Czym banki zastąpią korzystne lokaty antybelkowe w 2012 roku?

Jeszcze tylko przez trzy miesiące 2012 roku lokaty antybelkowe będą zwolnione z opodatkowania. Pod koniec pierwszego kwartału 2012 roku zostaną one zlikwidowane. Banki będą musiały poradzić sobie z problemem rekompensacji swoim klientom utraconych korzyści z lokaty. Dalsze utrzymanie klientów będzie wymagało od banków zaoferowania równie korzystnych jak lokaty antybelkowe.

Oferty banków w zamian za lokaty antybelkowe

Banki już teraz zastanawiają się nad alternatywnymi ofertami dla swoich klientów, które mogłyby zrekompensować dotychczasowe lokaty antybelkowe. Działania te mają na celu zahamowanie możliwości odpływu środków finansowych z banków. Na początku większość banków zaproponuje swoim klientom specjalnie przygotowane lokaty, które mają chronić przed opodatkowaniem nawet przez okres roku.

Obecnie banki mają przygotowane trzy sposoby rekompensaty lokat antybelkowych.

Jednym ze sposobów jest możliwość niepłacenia podatku przez okres 12 miesięcy. W wypadku takiego rodzaju lokaty bank wypłaci wszystkie odsetki jeszcze w trzech pierwszych miesiącach jej trwania, kiedy będą obowiązywały stare regulacje. Mankamentem takiego rozwiązania jest bardzo niska dopuszczalna kwota depozytu, w większości banków wynosi ona 1500 zł. W przypadku chęci ulokowania większej sumy oszczędności, konieczne będzie stworzenie większej ilości lokat.

Kolejnym rozwiązaniem banków na zatrzymanie klientów jest podwyższenie oprocentowania depozytów. Jeżeli klient otrzyma wyższe oprocentowanie lokaty, nie będzie on stratny na utracie korzyści poprzez wprowadzenie podatku. Jest to dość pewne rozwiązanie służące zatrzymaniu klientów, niestety dla banku stanowi spory koszt. Z tego też powodu do tej pory niewielka liczba banków zdecydowała się na takie rozwiązanie.

Alternatywą dla lokaty antybelkowej może być także poliso-lokata, występująca w postaci polisy ubezpieczeniowej. Zasadniczym plusem tej alternatywy jest to, iż będzie ona działać również w następnych latach. Świadczenia ubezpieczeniowe w kolejnych latach pozostaną nieopodatkowane. Największym mankamentem poliso-lokaty jest brak możliwości dokonania jej likwidacji w dowolnym momencie.

Czytaj więcej:


Be Sociable, Share!