Informacje na temat kosztów kredytu dostaniesz na piśmie

Zgodnie ze zmianami w Ustawie o kredycie konsumenckim od 18 grudnia 2011 roku banki są zobowiązane do informowania klientów o kosztach kredytu w formie formularza. Od stycznia 2012 roku po małej kontroli w każdym z wybranych banków taki formularz można było uzyskać.kredyt konsumencki informacje

W każdym z kontrolowanych banków można uzyskać formularz informacyjny, w którym zawarte są m.in. wszystkie koszty i obowiązki związane z kredytem.

Aby uzyskać szczegółowe informacje konieczne jest podanie kilku danych, na podstawie których bank poda nam potrzebne informacje. W tym wypadku należy podać wysokość zarobków, kwotę kredytu jaki chcielibyśmy zaciągnąć oraz czas spłaty kredytu.

Dodatkowo banki mogą spytać się o to czy posiadamy dodatkowe zobowiązania, jak karta kredytowa czy Iny kredyt. Istotna jest forma umowy jaką posiadamy, czy jest to umowa o pracę, na jak długo i od kiedy tam pracujemy, czy prowadzimy działalność gospodarczą.

Po uzyskaniu tych danych banki są w stanie zaproponować indywidualną wycenę, nawet jeśli po ich przedstawieniu nie będziemy zainteresowaniu kredytem dostaniemy formularze do domu.

W takim formularzu powinna być zawarta, m.in. kwota kredytu, prowizja od udzielenia kredytu, opłata za ubezpieczenie kredytu, ilość rat i ich odsetki, kwota do spłaty razem z odsetkami, oprocentowanie kredytu, okres na jaki decydujemy się wziąć kredyt.

Formularz jest jednolity dla każdego banku w Polsce i w Unii Europejskiej, zawiera te same informacje, by w przystępniejszy sposób można było porównać oferty poszczególnych kredytów.

Czytaj więcej:

Be Sociable, Share!
Tags: