Mniej kredytów hipotecznych w 2012 roku?

Wraz z wprowadzeniem w życie Rekomendacji S dostęp do kredytów hipotecznych został znacznie ograniczony.kredyt hipoteczny dostępność

Osoby, które jeszcze do niedawna mogły się starać o pożyczkę na dom/mieszkanie, dziś przez niską zdolność kredytową już jej nie dostaną.

Dostępność kredytów hipotecznych ma znaczenie również na rozwój budownictwa i sprzedaż mieszkań.

Rekomendacja S

Od stycznia weszła w życie rekomendacja S, według której zmieniono zasady wyliczania zdolności kredytowej. Obecnie wyliczana jest na okres kredytowania maksymalnie 25 lat.

Dodatkowo zadłużenia gospodarstwa domowego nie mogą przekroczyć określonej części zarobków. W przypadku kredytu hipotecznego w złotych udział ten nie może przekroczyć 50%, natomiast dla kredytów walutowych 42%.

W związku z takimi obostrzeniami liczba udzielanych kredytów hipotecznych w 2012 roku może spaść nawet o 30 – 40%. Kredyty hipoteczne zaczynają również drożeć, dlatego banki będą musiały pozyskać więcej środków pieniężnych od klientów.

Podwyżkom już uległy marże kredytów, nawet do 2 p.p. i więcej.

Niektóre banki wycofały się także z kredytów hipotecznych w obcych walutach lub wprowadziły spore ograniczenia odnośnie dochodów, w związku z tym, o kredyt hipoteczny we frankach czy w euro mogą się starać osoby zamożniejsze.

Zobacz też:

Be Sociable, Share!