Na co oszczędzają Polacy?

Polacy oszczędzają głównie na edukację dzieci, emeryturę czy nowe mieszkanie. Według badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank 18,5% Polaków odkłada na „czarną godzinę”. Jeśli chodzi o oszczędzanie długoterminowe liczba ta wzrosła do ponad naszego społeczeństwa.na co oszczedzać

W roku 2012 będziemy jeszcze bardziej skłonni do oszczędzania niż w roku 2011. Coraz więcej osób decyduje się na oszczędzanie długofalowe. Samodzielnie na emeryturę zdecydowało się odkładać ok. 5% Polaków. Wyższa emerytura to drugi cel, na który najczęściej oszczędzamy pieniądze, na ten krok zdecydowało się ok. 20% Polaków. Naszym priorytetem jest zapewnienie dzieciom dobrego wykształcenia – to główny cel domowego planu budżetowego.

Edukacja dzieci

Większość osób docenia to, że wysoki poziom edukacji zapewniony dzieciom zapewni im lepszy start i w przyszłości większe dochody, najwięcej osób inwestuje w wykształcenie młodszego pokolenia na wsi. W mieście priorytetem oszczędzania jest emerytura.

Emerytura

Ostatnie zmiany w systemie emerytalnym i debaty na temat reformy emerytalnego wpłynęły na wzrost zainteresowania długofalowym oszczędzaniem. Istotne jest uświadamianie i informowanie społeczeństwa na temat produktów finansowych.

Więcej na temat emerytur na portalu godna-emerytura.pl

Własne mieszkanie

Trzecim najczęściej wybieranym celem, na który Polacy decydują się odkładać pieniądze jest własne mieszkanie. Wzrost zainteresowania zauważono w momencie ogłoszenia ograniczenia dostępności kredytów hipotecznych. Według ustaleń KNF zdolność kredytowa osób o mniejszych dochodach została znacznie zmalała, przez co stracili oni możliwość ubiegania się o kredyt.

Nieprzewidziane wydatki

Na czwartym miejscu celem naszego oszczędzania są wypadki losowe, czyli odkładamy pieniądze na „czarną godzinę”. Co ciekawe częściej na nieprzewidziane wydatki oszczędzają kobiety niż mężczyźni. Im starsze osoby tym mają większą motywację do oszczędzania. Młodzi najczęściej odkładają pieniądze na własne mieszkanie 40%, na nowy samochód 20%.