Częściej oszczędzamy na lokatach niż w funduszach

W ostatnim roku klienci odwrócili się od funduszy i częściej oszczędzali pieniądze na bezpieczniejszych lokatach bankowych.bezpieczne lokaty bankowe

W 2011 klienci zrezygnowali z ryzyka i zdecydowali się na inwestycje w bezpieczniejsze fundusze (dłużne i pieniężne). Łącznie wpłacono na nie ok. 4 mld zł, w tym samym czasie z funduszy mieszanych wycofano 5,8 mld zł, z akcyjnych 2,9 mld zł. Pod koniec roku z funduszy dłużnych odpłynęło aż 410 mln zł, natomiast  z pieniężnych 235 mln zł.

Wyższe oprocentowanie depozytów bankowych

Dzięki wzrostowi oprocentowania depozytów bankowych klienci zrezygnowali z wysokiego ryzyka i wybrali bezpieczne lokaty bankowe, na których najwyższe oprocentowanie dochodzi nawet do 7,5% w skali roku. Średnia zwrotu funduszy dłużnych wynosi natomiast 5%.

Do głównych czynników jakie wpłynęły na przeniesienie pieniędzy na lokaty można zaliczyć spadek zaufania inwestorów do rynku przez problemy w strefie euro, wizję jej rozpadu oraz obniżki ratingów krajów europejskich. W takim wypadku większość osób szuka bezpieczniejszych i pewniejszych form inwestowania, a do nich można zaliczyć lokaty bankowe.

Zobacz też:

Be Sociable, Share!