Wyższe oprocentowanie depozytów dla firm

W końcówce roku 2011 i na początku 2012 nie odnotowano większych zmian w ofercie banków, jeśli chodzi o firmy z sektora MSP. Wzrosło jedynie oprocentowanie depozytów dla firm.oprocentowanie depozytów dla firm

Wśród ofert banków dla małych i średnich przedsiębiorstw niewiele się zmienia. Firmy z sektora MSP mają dostęp m.in. do kont firmowych, kredytów w koncie, kredytów inwestycyjnych, lokat krótkoterminowych czy kont oszczędnościowych.

Wyższe oprocentowanie lokat

Jeśli chodzi o ofertę lokat, ich oprocentowanie w ostatnim czasie wzrosło. Banki w obawie przed osłabieniem złotego i zmniejszeniu zaufania na rynku międzybankowym zaczęły ze sobą konkurować na tym polu.

Oprocentowanie lokat w porównaniu do poprzedniego kwartału wzrosło m.in. w BOŚ Banku, BGŻ, Credit Agricole, Getin Noble Banku, Idea Banku czy Volkswagen Banku.

Nie wszystkie jednak banki zdecydowały się na podniesienie oprocentowania, niektóre nawet je obniżyły (Nordea Bank, Meritum Bank czy Bank Pocztowy).

Przeciętnie oprocentowanie lokat waha się od 1,5 – 5%. Na najwyższe oprocentowanie można liczyć zakładając lokatę na 1 miesiąc do 50 tys. zł w Getin Banku – 5,70%, z kolei największą obniżkę zastosował w Meritum Banku, z 5% – 3,45%.

Konto oszczędnościwe

Mimo iż znaczących zmian nie zanotowano na kontach oszczędnościowych. Oprocentowanie tych kont wyniosło średnio od 2,2 – 5,5%. Najwięcej zaproponował BOŚ, bo aż 7%, tak wysokie oprocentowanie można uzyskać jednak dopiero po półrocznym oszczędzaniu na koncie Dynamiczna Firma.

Aby móc zostać zwolnionym z opłat za prowadzenie rachunku należy spełnić kilka warunków. Zazwyczaj baki wymagają utrzymania odpowiednio wysokiego salda na koncie już do 2 tys. zł nawet do 40 tys. zł w Raiffeisen Banku. Za prowadzenie konta firma nie zapłaci w Alior Banku, Millennium, mBanku czy ING Banku Śląskim.

Jeśli chodzi o oprocentowanie kredytów i pożyczek dla firm praktycznie każdy bank ustala je łącząc WIBOR lub LIBOR lub EURIBOR z marżą, którą można negocjować. Jej wysokość zawiera się w granicach 1 – 5,5 %.

Be Sociable, Share!