Które banki udzielają kredytów najszybciej?

Szybkość przyznawania kredytów w ostatnim czasie zwiększyła się i to mimo wprowadzeniu w życie Rekomendacji S. Pod koniec roku w związku z większym zainteresowaniem kredytami w euro, banki miały problem z przyśpieszeniem formalności przy kredycie hipotecznym.

Rekomendacja S znacząco ograniczyła udzielanie kredytów hipotecznych, dlatego pod koniec roku znacznie więcej osób starało się o kredyt jeszcze na starych zasadach zwłaszcza w przypadku kredytów walutowych. W styczniu można zauważyć spadek liczby udzielonych kredytów hipotecznych walutowych, których najbardziej dotknęły zmiany.

Kredyt hipoteczny w euro

Aby pozyskać jak najwięcej klientów, jeszcze pod koniec 2011 roku banki przygotowały atrakcyjne oferty kredytów w PLN oraz EUR. Osoby zainteresowane kredytem mogły liczyć na niższe marże, bardziej liberalne podejście do obliczania zdolności kredytowej czy przyspieszenie załatwienia wszelkich formalności.
Grudzień 2011 roku był miesiącem, w którym banki zaczęły wycofywać oferty kredytów w euro, zrobiły to m.in. Kedyt Bank, DnB Nord czy PKO BP.

Ranking szybkości przyznawania kredytów przeprowadzany był właśnie pod koniec 2011 roku i pozwala on odzwierciedlić pracę banków w momencie wzmożonego popytu na kredyt bankowe.

W przygotowanym zestawieniu najlepiej wypadły banki, które udzielały kredytów w euro do ostatniego momentu i w związku z tym musiały przyspieszyć załatwianie formalności przy kredytach. Są to głównie Kredyt Bank, Deutsche Bank oraz DnB Nord.

Do tego grona dołączył bank Nordea, który posiada korzystne warunki kredytów w polskich złotych. Na wysokiej pozycji znalazła się również ciekawa oferta Banku Pocztowego, który dość tolerancyjnie podchodził do obliczania zdolności kredytowej klientów.

W porównaniu do takiego zestawienia z poprzedniego kwartału znów najlepiej wypadł Bank Pekao SA, głównie dzięki temu, że dla kredytów do kwoty 300 tys. zł proces odbywa się w oddziale, a decyzję o kredycie podejmuje dyrektor oddziału.

Drugie miejsce zajął Getin Bank, natomiast na kolejnym uplasował się ING Bank Śląski.

Różnica w szybkości udzielania kredytów pomiędzy bankami powoli się zmniejsza. Banki z ostatnich miejsc starają się przyśpieszyć obsługę klientów ubiegających się o kredyt.

Średnio najwięcej banków udziela kredytów w terminie od 2 tygodni do 1 miesiąca. W jednej trzeciej banków przydzielanie kredytu zajmie więcej niż 1 miesiąc.