Trzeba przygotować się na większe opłaty za konta bankowe

Jeszcze nie tak dawno wiele banków kusiło nowych klientów atrakcyjnymi warunkami rachunków osobistych. W wielu przypadkach do rachunku dołączone były również gadżety lub gotówka, teraz z darmowych kont będą mogli korzystać tylko najbardziej aktywni klienci.konto osobiste

Od początku roku 2012 banki ostro wzięły się za klientów posiadających darmowe ROR- y, z których praktycznie nie korzystają. Dlatego w ostatnim czasie tabela opłat za konto bankowe została dopasowana do klientów aktywnie korzystających z rachunku.

Aby moc korzystać z konta bankowego za darmo konieczne jest z jego aktywne korzystanie. Czyli co? Chodzi głównie o regularne zasilanie konta pensją czy płacenie za zakupy kartą.

Banki zaczynają oszczędzać, to efekt ograniczenia dostępności kredytów spowodowany ostrożniejszym wyliczaniem zdolności kredytowej. Również przez kryzys rynek kredytów konsumpcyjnych został ograniczony, coraz mniej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego czy samochodowego. Banki szukają zysków na innych obszarach produktów, dlatego zdecydowały się na podnoszenie opłat kont osobistych.

Darmowe konto tylko dla aktywnych

Nie wszyscy posiadacze konta muszą obawiać się podwyżek, nie dotkną one na pewno klientów, którzy korzystają z konta aktywnie, zasilają rachunek regularnie pensją i płacą za zakupy kartą. W dalszym ciągu będą mogli liczyć na możliwość korzystania z darmowych usług i liczyć na dodatkowe zyski.

Banki czerpią dochód z obrotem pieniędzy na rachunku klienta, dlatego zależy im na tym, by regularnie wpływała na niego miesięczna pensja. Dodatkowe za każdą przeprowadzoną transakcję kartą sklep płaci bakowi prowizję, to powód wymagania przez określonej ilości transakcji na określoną kwotę.

Wyższe opłaty za nieużytkowanie konta

Osoby, które założyły dodatkowe konto osobiste i nie korzystają z niego aktywnie będą musiały przygotować się na dodatkowe opłaty rzędu 3 – 4 zł miesięcznie, a w przyszłości nawet więcej. W Banku BGŻ taka opłata wynosi 8 zł, natomiast w BZ WBK – 7 zł. Nawet słynący z darmowego konta bankowego mBank wprowadził ostatnio opłaty za nieużywanie karty płatniczej.

Oczekuje się, że w 2012roku liczba rachunków osobistych będzie rosła wolniej niż w roku poprzednim. Banki chcą również wypowiadać umowy klientom, którzy nie korzystają z konta. Naliczanie nowych opłat sprawi, że wzrośnie zadłużenie na tych rachunkach i klienci sami będą chcieli je zamknąć.