Niższe oprocentowanie nie zawsze wiąże się z tańszym kredytem!

Według ekspertów Ekspandera niższe oprocentowanie kredytu wcale nie musi oznaczać niż dana oferta będzie najlepsza na rynku. Wszystko zależy od okresu kredytowania, prowizji i innych kosztów.oprocentowanie kredytu gotowkowego i hipotecznego

Kredyt z oprocentowaniem 20% może się okazać tańszy od tego z oprocentowaniem 5%, dlatego potencjalni kredytobiorcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że porównanie ofert kredytów i pożyczek gotówkowych na podstawie oprocentowania, szczególnie w przypadku zobowiązań krótkoterminowych nie ma sensu.

Odsetki stanowią jedynie niewielką część łącznych kosztów, dlatego kredyt z niższym oprocentowaniem może okazać się droższy, ponieważ trzeba będzie zapłacić wyższą prowizję.

W przypadku dwóch kredytów zaciągniętych na kwotę 5 000 zł na 3 miesiące, z których oprocentowanie wynosi 5%, natomiast drugiego 20%, w przypadku pierwszego kredytobiorca musi zapłacić 5% prowizji. Mimo tak wielkiej różnicy w oprocentowaniu, według obliczeń wyższe oprocentowanie jest korzystniejsze aż o 124 zł, bo o tyle więcej zapłacimy w przypadku kredytu z niższym oprocentowaniem.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kart kredytowych. Ich oprocentowanie w skali roku może wynieść nawet 20%, natomiast kredytu gotówkowego ok. 15%. Za udzielenie kredytu klient musi jednak zapłacić ok. 5% prowizji, a opłaty za kartę wynoszą nawet 60 zł rocznie.

Założenie:
•    Kwota – 5 000 zł
•    Okres kredytowania – 6 miesięcy

W tym przypadku okazuje się, że korzystniejsze będzie skorzystanie z karty kredytowej, która mam wyższe oprocentowanie. Łączne koszty pożyczki w przypadku karty kredytowej będą o 115 zł mniejsze niż w przypadku kredytu gotówkowego krótkoterminowego, nawet wtedy gdy zapłacimy za korzystanie z karty.

Oprocentowanie kredytów długoterminowych

W przypadku kredytów długoterminowych oprocentowanie ma o wiele większe znaczenie. Gdy zaciągamy kredyt hipoteczny na 25 lat wielką różnicą może być podniesienie oprocentowania nawet  o 0,5 p.p. Mając do wyboru kredyt hipoteczny na 25 lat w wysokości 300 000 zł z oprocentowaniem 6% lub 6,5%, przy kredycie z niższym oprocentowaniem trzeba będzie zapłacić 3% prowizji.

W tym wypadku korzystniejsze będzie zdecydowanie się na kredyt hipoteczny z niższym oprocentowaniem, możemy wówczas zaoszczędzić aż 18 815 zł.

Aby móc zdecydować się na najtańszy kredyt nie zależnie od tego czy jest to kredyt krótko czy długoterminowy koniecznie należy prześledzić wszystkie koszty kredytu. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić, korzystnym rozwiązaniem może się okazać skorzystanie z pomocy doradcy finansowego.

Czytaj też:

 

Be Sociable, Share!